Na─Ź├ştav├ím

Type to search

Kompletn├ę overenie vozidla

admin 16. augusta 2018

Zva┼żujete k├║pu jazden├ęho vozidla? M├íte pochybnosti o tom, v akom stave sa toto vozidlo nach├ídza? Ako na overenie VIN ─Ź├şsla, overenie STK┬áa najazden├Żch kilometrov pon├║kan├ęho automobilu? Neviete ako vykona┼ą kompletn├ę overenie vozidla? Ste na spr├ívnom mieste, v┬á─Źl├ínku sa do─Ź├ştate v┼íetko, ─Źo potrebujete vedie┼ą oh─żadom overenia auta.

Overenie VIN a STK kupovan├ęho vozidla.
Pred k├║pou jazden├ęho vozidla nezabudnite automobil riadne skontrolova┼ą.

Pri k├║pe jazden├ęho vozidla sa m├┤┼żete stretn├║┼ą s┬áviacer├Żmi komplik├íciami. Ka┼żd├Ż automobil m├┤┼że toti┼ż skr├Żva┼ą viacero probl├ęmov, ktor├ę si na prv├Ż poh─żad nemus├şte v┼íimn├║┼ą. Na z├íklade toho je d├┤le┼żit├ę vykona┼ą kompletn├║ kontrolu, ktor├í v├ím uk├í┼że aktu├ílny stav vozidla. Existuje viacero sp├┤sobov ako preveri┼ą automobil aj z┬ápohodlia v├í┼ího domova. Vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov ide o kontrolu originality a┬ákontrolu po─Źtu najazden├Żch kilometrov. Na tieto ├║kony v├ím sta─Ź├ş pozna┼ą iba ┼áPZ┬á a┬áVIN ─Ź├şslo dan├ęho vozidla.

Pri overen├ş vozidla cez internet sa m├┤┼żete dozvedie┼ą nasleduj├║ce inform├ície:

  • ─îi vozidlo nebolo b├║ran├ę,
  • ─Źi vozidlo nebolo kradnut├ę,
  • ─Źi vozidlo nem├í l├şzingov├║ zmluvu na Slovensku alebo v ─îesku,
  • ─Źi sa na vozidle nenach├ídza ┼ąarcha,
  • ─Źi vozidlo nie je v┬áexeku─Źnom konan├ş,
  • ko─żko m├í vozidlo najazden├Żch kilometrov,
  • ak├║ ma internetov├║ hist├│riu a┬áak├ę s├║┬á├║daje technick├ęho preukazu,
  • ak├ę s├║ kontakty na predch├ídzaj├║cich majite─żov vozidla,
  • vindecoder.┬á

─îo je VIN ─Ź├şslo a┬áako ho overi┼ą?

Ka┼żd├Ż automobil m├í na nieko─żk├Żch miestach vyrazen├║ kombin├íciu p├şsmen a┬á─Ź├şslic sl├║┼żiacu na jeho spo─żahliv├║ identifik├íciu. V─Ćaka VIN ─Ź├şslu, ktor├ę umiest┼łuje v├Żrobca automobilu pri jeho v├Żrobe, m├┤┼żeme o vozidle zisti┼ą mnoho inform├ícii. Kombin├ícia znakov prezr├ídza, v ktorej krajine bolo vozidlo vyroben├ę alebo ak├ę s├║ jeho motorov├ę vlastnosti. Odborne sa t├íto kombin├ícia naz├Żva ako┬áVIN ─Ź├şslo (Vehicle Identificiaton Number) alebo v├Żrobn├ę ─Ź├şslo vozidla.┬áVIN ─Ź├şslo sa pride─żuje┬á v┼íetk├Żm osobn├Żm motorov├Żm vozidl├ím, autobusom, n├íkladn├Żm aut├ím, ale aj motocyklom. V┼íetky VIN ─Ź├şsla obsahuj├║ sedemn├ís┼ą znakov. Pre preh─żadnos┼ą s├║ p├şsmen├í a ─Ź├şslice rozdelen├ę medzerami a poml─Źkami.

Z d├┤vodu fal┼íovania VIN ─Ź├şsla sa VIN uv├ídza na viacer├Żch miestach vo vozidle. Z├íle┼ż├ş to najm├Ą od typu vozidla a┬ároku v├Żroby. Nach├ídza┼ą sa m├┤┼że a┼ż na 16 miestach, napr├şklad: na pravej strana auta, pod podlahou spolujazdca, na B st─║piku, na dieloch vozidla alebo pod ─Źeln├Żm sklom.

Okrem ozna─Źenia v aute, je VIN ─Ź├şslo s├║─Źas┼ąou v┼íetk├Żch dokladov prisl├║chaj├║cich┬á ku dan├ęmu vozidlu. Ak nem├íte k dispoz├şcii VIN ─Ź├şslo (a vozidlo je evidovan├ę na Slovensku), m├┤┼żete pou┼żi┼ą n├ístroj pre┬áoverenie platnosti technickej kontroly a┬ápo zadan├ş eviden─Źn├ęho ─Ź├şsla vozidla (┼áPZ) sa V├ím zobraz├ş VIN ─Ź├şslo vozidla.

Pozrite si kr├ítke video o VIN ─Ź├şsle vozidla:

Overenie VIN ─Ź├şsla.
Ka┼żd├ę motorov├ę vozidlo m├í ┼ípecifick├ę VIN ─Ź├şslo, ktor├ę sa nach├ídza na pridelen├Żch miestach vo vozidle.

Overenie najazden├Żch kilometrov pomocou VIN ─Ź├şsla

Jeden s d├┤le┼żit├Żch faktorov pri k├║pe vozidla je overenie po─Źtu najazden├Żch kilometrov. T├íto z├íle┼żitos┼ą patr├ş medzi najviac rizikov├ę pri k├║pe jazden├ęho vozidla, preto┼że pred├ívaj├║ci m├┤┼że pret├í─Źa┼ą kilometre pred├ívan├ęho automobilu.

Napriek tomu, ┼że z├íkon t├║to ─Źinnos┼ą zakazuje, vozidiel s┬ánepresn├Żmi najazden├Żmi kilometrami st├íle prib├║da. Hist├│riu stavu najazden├Żch kilometrov si m├┤┼żete overi┼ą aj v registri prev├ídzkov├Żch z├íznamov vozidla (RPZV). Povinn├Żmi prispievate─żmi inform├ícii o vozidl├ích do syst├ęmu s├║ ┼ít├ítne aj priv├ítne subjekty, ako napr├şklad TK, EK, KO, dopravn├Ż in┼ípektor├ít, predajcovia vozidiel, leasingov├ę spolo─Źnosti, autoservisy, at─Ć.

Pozrite si report├í┼ż o┬átom, ako sa vyhn├║┼ą podvodom┬ás najazden├Żmi kilometrami.

Overenie STK kontroly pomocou VIN ─Ź├şsla

─Äal┼í├şm krokom pri kontrole vozidla je overenie STK a┬ákontroly originality. Pomocou pr├şslu┼ín├Żch webov├Żch str├ínok pri┬ázadan├ş VIN ─Ź├şsla pr├şpadne pozn├ívacej zna─Źky (┼áPZ) sa dozviete nasleduj├║ce inform├ície: d├ítum prvej evidencie vozidla na Slovensku alebo v┬ázahrani─Ź├ş, term├şn platnosti technickej a emisnej kontroly, overenie odcudzen├Żch vozidiel a┬á├║daje technick├ęho preukazu vozidla.

Ministerstvo vn├║tra Slovenskej republiky┬ám├í taktie┼ż┬ádatab├ízu odcudzen├Żch vozidiel, kde si m├┤┼żete overi┼ą dan├ę vozidlo. D├ívajte si pozor na to, aby ste sa vyhli pokute za neplatn├║ STK.

Pokia─ż si chcete overi┼ą platnos┼ą STK vozidla, jednoducho kliknite TU. Na overenie V├ím netreba viac ako ┼áPZ vozidla.

Overenie exek├║cie vozidla

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo nov├║ slu┼żbu, cez ktor├║ si m├┤┼żete overi┼ą, ─Źi┬ápr├ívnick├í osoba┬áalebo SZ─îO, respekt├şve fyzick├í osoba ne─Źelia exek├║cii. T├íto slu┼żba v├ím poskytne v┼íetky inform├ície pri overen├ş predajcu v pr├şpade exeku─Źn├ęho konania. Ak sa jedn├í o fyzick├║ osobu je nevyhnutn├ę vedie┼ą rodn├ę ─Ź├şslo predajcu.

Pozrite si report├í┼ż o┬án├ístrah├ích pri exeku─Źnom konan├ş vozidiel.

Overenie poistn├Żch udalost├ş vozidla

Pozrite si report├í┼ż o b├║ran├Żch vozidl├ích, ktor├ę jazdia po na┼í├şch cest├ích.

Niekedy v┼íak nedok├í┼żete prostredn├şctvom internetu n├íjs┼ą v┼íetky potrebn├ę inform├ície o┬ávozidle. Preto odpor├║─Źame, aby ste pri k├║pe jazden├ęho automobilu vyh─żadali autoservisy, autorizovan├ę firmy, pr├şpadne kontaktovali stredisk├í STK. Za tieto slu┼żby dodato─Źne zaplat├şte ale budete ma┼ą istotu, ┼że vozidlo, ktor├ę kupujete sa nach├ídza v dobrom stave. Po ├║spe┼ínej k├║pe sa m├┤┼żete vrhn├║┼ą na prhl├ísenie V├í┼ího nov├ęho automobilu.

Chcete sa presved─Źi┼ą o originalite V├í┼ího vybran├ęho vozidla? Overenie je jednoduch├ę! Sta─Ź├ş V├ím k tomu len VIN ─Ź├şslo alebo ┼áPZ vozidla!

dar─Źek, ─Źerven├ę auto, ma┼í─ża, dedenie, darovanie vozidla, nov├Ż majite─ż
Predchadzaj├║ci ─Źl├ínok
─Äal┼í├ş ─Źl├ínok

Partneri