Načítavám

Type to search

Kompletné overenie vozidla

admin 16. augusta 2018

Zvažujete kúpu jazdeného vozidla? Máte pochybnosti o tom, v akom stave sa toto vozidlo nachádza? Ako na overenie VIN čísla, overenie STK a najazdených kilometrov ponúkaného automobilu? Neviete ako vykonať kompletné overenie vozidla? Ste na správnom mieste, v článku sa dočítate všetko, čo potrebujete vedieť ohľadom overenia auta.

Overenie VIN a STK kupovaného vozidla.
Pred kúpou jazdeného vozidla nezabudnite automobil riadne skontrolovať.

Pri kúpe jazdeného vozidla sa môžete stretnúť s viacerými komplikáciami. Každý automobil môže totiž skrývať viacero problémov, ktoré si na prvý pohľad nemusíte všimnúť. Na základe toho je dôležité vykonať kompletnú kontrolu, ktorá vám ukáže aktuálny stav vozidla. Existuje viacero spôsobov ako preveriť automobil aj z pohodlia vášho domova. Vo väčšine prípadov ide o kontrolu originality a kontrolu počtu najazdených kilometrov. Na tieto úkony vám stačí poznať iba ŠPZ  a VIN číslo daného vozidla.

Pri overení vozidla cez internet sa môžete dozvedieť nasledujúce informácie:

  • Či vozidlo nebolo búrané,
  • či vozidlo nebolo kradnuté,
  • či vozidlo nemá lízingovú zmluvu na Slovensku alebo v Česku,
  • či sa na vozidle nenachádza ťarcha,
  • či vozidlo nie je v exekučnom konaní,
  • koľko má vozidlo najazdených kilometrov,
  • akú ma internetovú históriu a aké sú údaje technického preukazu,
  • aké sú kontakty na predchádzajúcich majiteľov vozidla,
  • vindecoder. 

Čo je VIN číslo a ako ho overiť?

Každý automobil má na niekoľkých miestach vyrazenú kombináciu písmen a číslic slúžiacu na jeho spoľahlivú identifikáciu. Vďaka VIN číslu, ktoré umiestňuje výrobca automobilu pri jeho výrobe, môžeme o vozidle zistiť mnoho informácii. Kombinácia znakov prezrádza, v ktorej krajine bolo vozidlo vyrobené alebo aké sú jeho motorové vlastnosti. Odborne sa táto kombinácia nazýva ako VIN číslo (Vehicle Identificiaton Number) alebo výrobné číslo vozidlaVIN číslo sa prideľuje  všetkým osobným motorovým vozidlám, autobusom, nákladným autám, ale aj motocyklom. Všetky VIN čísla obsahujú sedemnásť znakov. Pre prehľadnosť sú písmená a číslice rozdelené medzerami a pomlčkami.

Z dôvodu falšovania VIN čísla sa VIN uvádza na viacerých miestach vo vozidle. Záleží to najmä od typu vozidla a roku výroby. Nachádzať sa môže až na 16 miestach, napríklad: na pravej strana auta, pod podlahou spolujazdca, na B stĺpiku, na dieloch vozidla alebo pod čelným sklom.

Okrem označenia v aute, je VIN číslo súčasťou všetkých dokladov prislúchajúcich  ku danému vozidlu. Ak nemáte k dispozícii VIN číslo (a vozidlo je evidované na Slovensku), môžete použiť nástroj pre overenie platnosti technickej kontroly a po zadaní evidenčného čísla vozidla (ŠPZ) sa Vám zobrazí VIN číslo vozidla.

Pozrite si krátke video o VIN čísle vozidla:

Overenie VIN čísla.
Každé motorové vozidlo má špecifické VIN číslo, ktoré sa nachádza na pridelených miestach vo vozidle.

Overenie najazdených kilometrov pomocou VIN čísla

Jeden s dôležitých faktorov pri kúpe vozidla je overenie počtu najazdených kilometrov. Táto záležitosť patrí medzi najviac rizikové pri kúpe jazdeného vozidla, pretože predávajúci môže pretáčať kilometre predávaného automobilu.

Napriek tomu, že zákon túto činnosť zakazuje, vozidiel s nepresnými najazdenými kilometrami stále pribúda. Históriu stavu najazdených kilometrov si môžete overiť aj v registri prevádzkových záznamov vozidla (RPZV). Povinnými prispievateľmi informácii o vozidlách do systému sú štátne aj privátne subjekty, ako napríklad TK, EK, KO, dopravný inšpektorát, predajcovia vozidiel, leasingové spoločnosti, autoservisy, atď.

Pozrite si reportáž o tom, ako sa vyhnúť podvodom s najazdenými kilometrami.

Overenie STK kontroly pomocou VIN čísla

Ďalším krokom pri kontrole vozidla je overenie STKkontroly originality. Pomocou príslušných webových stránok pri zadaní VIN čísla prípadne poznávacej značky (ŠPZ) sa dozviete nasledujúce informácie: dátum prvej evidencie vozidla na Slovensku alebo v zahraničí, termín platnosti technickej a emisnej kontroly, overenie odcudzených vozidiel a údaje technického preukazu vozidla.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky má taktiež databázu odcudzených vozidiel, kde si môžete overiť dané vozidlo. Dávajte si pozor na to, aby ste sa vyhli pokute za neplatnú STK.

Pokiaľ si chcete overiť platnosť STK vozidla, jednoducho kliknite TU. Na overenie Vám netreba viac ako ŠPZ vozidla.

Overenie exekúcie vozidla

Ministerstvo spravodlivosti pripravilo novú službu, cez ktorú si môžete overiť, či právnická osoba alebo SZČO, respektíve fyzická osoba nečelia exekúcii. Táto služba vám poskytne všetky informácie pri overení predajcu v prípade exekučného konania. Ak sa jedná o fyzickú osobu je nevyhnutné vedieť rodné číslo predajcu.

Pozrite si reportáž o nástrahách pri exekučnom konaní vozidiel.

Overenie poistných udalostí vozidla

Pozrite si reportáž o búraných vozidlách, ktoré jazdia po naších cestách.

Niekedy však nedokážete prostredníctvom internetu nájsť všetky potrebné informácie o vozidle. Preto odporúčame, aby ste pri kúpe jazdeného automobilu vyhľadali autoservisy, autorizované firmy, prípadne kontaktovali strediská STK. Za tieto služby dodatočne zaplatíte ale budete mať istotu, že vozidlo, ktoré kupujete sa nachádza v dobrom stave. Po úspešnej kúpe sa môžete vrhnúť na prhlásenie Vášho nového automobilu.

Chcete sa presvedčiť o originalite Vášho vybraného vozidla? Overenie je jednoduché! Stačí Vám k tomu len VIN číslo alebo ŠPZ vozidla!

ako prihlásiť prívesný vozík, prívesný vozík do 750 kg, auto s vozíkom, vozík na ceste, jazda s vozíkom
krádež auta, postup pri krádeži auta, zlodej, vlámanie, odcudzenie vozidla, zlodej áut
Predchadzajúci článok
Ďalší článok

Partneri