Hľadáte spôsob ako šetriť peniaze pri servise vozidla? Neviete, ako sa správne starať o auto? Je dôležité vedieť, ako často je potrebné vykonať servis vozidla. Ponúkame vám niekoľko tipov a rád, ako udržať vozidlo v perfektnom stave.
Každý stroj vyžaduje pravidelnú starostlivosť a výnimkou nie je ani automobil. Mnoho ľudí si automaticky myslí, že všetko, čo sa týka údržby vozidla, musí riešiť profesionálny automechanik. Pravda je taká, že mnoho vecí si dokážete spraviť sami, bez vyhľadania odbornej pomoci. Stačí mať iba čas a chuť sa do toho pustiť.
Servis vozidla by sa mal vykonať približne každých 3 000 až 5 000 km. Pre niektorých ľudí to znamená iba výmenu oleja, avšak, čo vozidlo skutočne potrebuje, je celková údržba vozidla.
Aby ste znížili náklady, môžete vykonať celkovú údržbu sami pomocou základného vybavenia. Ako prvé je dôležité zistiť, či máte správne nástroje. Ak chcete vykonávať základnú údržbu, budete v ideálnom prípade potrebovať odtokovú vaničku na olej, prípadne skrutkovače a imbusové kľúče, rampu, zdvihák, tlakomer, staré handry a rukavice.
Aj keď tieto nástroje budú predstavovať nákladné počiatočné výdavky, hneď ako ich budete mať, budete ich môcť používať navždy. Svojpomocná údržba vozidla má viacero výhod. Nielenže ušetríte peniaze, ale aj viete, že práca bola vykonaná dôkladne a boli použité kvalitné komponenty.
Cieľom servisovania je výmena určitých súčastí a kvapalín, aby sa vozidlo udržiavalo dobrom stave. V dôsledku toho budete musieť kúpiť aj náhradné komponenty ako sú olej, olejový filter, zapaľovacie sviečky, vzduchový filter alebo nemrznúca zmes do ostrekovačov. Aby ste sa uistili, že ich použijete správne, prečítajte si príručku k vozidlu.
Predtým, ako sa dostanete pod auto, prvá vec, ktorú musíte urobiť pri výmene oleja, je mierne vozidlo zahriať. Je potrebné vykonať rýchlu jazdu alebo nechať bežať motor na voľnobehu približne päť minút. To umožní, aby olej voľne prúdil, čo uľahčí rýchle vypúšťanie oleja.
V závislosti od výšky vášho vozidla je možné vykonať výmenu oleja bez toho, aby bol zdvíhaný na rampách alebo stojanoch. Ak ho však budete mať vyššie na rovnom povrchu, bude práca ľahšia.
Akonáhle je vozidlo v polohe pomocou zdviháka alebo rámp, je čas umiestniť odtokovú nádrž na olej pod zátku. Pred odstránením zátky na vani vyberte olejovú zátku pod kapotou na hornej strane motora. Pri jej vypustení môže niekedy pri vyprázdňovaní oleja dôjsť k vákuu.
Zásuvka vane je vlastne iba skrutka, ktorá je pripevnená k najnižšej časti vane.
Kým olej steká do zásobníka, zoberte nástroj na odstraňovanie olejového filtra, pripevnite ho na aktuálny olejový filter a uvoľnite ho proti smeru hodinových ručičiek. Spravidla trvá asi hodinu, kým motor úplne zastaví kvapkanie oleja.
Keď budete pripravení, získajte nový olejový filter a jemne navlhčite gumové tesnenie novým olejom, aby ste získali pevnejšie tesnenie a mohli ste ho správne dotiahnuť. Dajte ho späť do rovnakej polohy ako starý filter a utiahnite ho rukou.
Pred zasunutím zátky do vane môžete do motora naliať trochu nového oleja, aby ste prepláchli zvyšný starý olej. Tento krok nie je potrebné vykonať, takže, ak to nechcete robiť, vymeňte zátku vane a vozidlo odstavte zo stojanov alebo rampy.
Pre vyššiu presnosť pri vkladaní nového oleja do auta môžete použiť lievik. Dbajte na to, aby ste do zásobníka pridávali iba malé množstvo a skontrolujte mierku oleja, aby ste sa uistili, že motor nepreplníte. Keď je hladina oleja tesne pod maximálnym ukazovateľom, vložte uzáver oleja a naštartujte motor približne na 10 minút, aby olej prebehol všetkými potrebnými časťami.
Potom vypnite motor a znova skontrolujte hladinu oleja. Doplňte ďalší olej, ak hladina klesla na mierke pod strednú značku.
Po výmene oleja je dôležité zodpovedne zlikvidovať starý olej. Použitý motorový olej sa musí skladovať v utesnenej nádobe a nesmie sa miešať s inou látkou. Túto tekutinu nelejte do odtoku a ani na zem! Zapečatenú nádobu odneste do ropnej banky, aby ste ju bezpečne a legálne zlikvidovali.
Pre správnu údržbu auta vám ponúkame návod, ako vymeniť motorový olej:
Výrobcovia zvyčajne odporúčajú výmenu zapaľovacích sviečok každých 30 000 kilometrov. Ak vaše vozidlo zle štartuje, pri voľnobehu nadmerne vibruje alebo má zvýšenú spotrebu paliva, ide o všetky príznaky toho, že je potrebné vymeniť zapaľovacie sviečky.
Ak chcete nájsť zapaľovacie sviečky, stačí sledovať drôty zapaľovacej sviečky, ktoré sa nachádzajú na oboch stranách motora. Odstráňte vodiče sviečok, avšak neťahajte za samotný vodič. Vezmite zapaľovaciu sviečku a vložte ju do medzery, ktorá zostáva za vodičom zapaľovacej sviečky. Zatlačte ho nadol na zástrčku a uvoľnite ho z puzdra otočením objímky proti smeru hodinových ručičiek a sviečka by sa mala uvoľniť.
Novú zapaľovaciu sviečku vložte do objímky zapaľovacej sviečky a spustite ju do medzery. Pred použitím momentového kľúča ho mierne dotiahnite iba rukou. Vložte kábel zapaľovacej sviečky späť a skúste naštartovať.
Pozrite si video ako správne vymeniť zapaľovacie sviečky na vašom vozidle:
Väčšina automobilov je vybavená vzduchovou skrinkou na zakrytie vzduchového filtra. Spravidla ich drží iba zopár svoriek, niektoré sú však zaistené skrutkami, takže budete pravdepodobne potrebovať skrutkovač.
Akonáhle je vzduchová komora otvorená, môžete ju odstrániť a odhaliť tak vzduchový filter, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou čierny a zanesený nečistotami. Vytiahnite starý vzduchový filter a vymeňte ho za nový, čistý, biely. Jednoducho vymeňte a pripevnite vzduchovú skrinku.
Ponúkame vám návod ako najrýchlejšie vymeníte vzduchový filter:
Udržiavanie správneho tlaku pneumatík je relatívne jednoduché a nevyhnutné pre celkový výkon vášho vozidla. Správne natlakovaná pneumatika zabezpečí dlhšiu životnosť, rýchlejšiu reakciu na riadenie, lepšiu palivovú úspornosť a plynulejšiu jazdu ako nesprávne natlakovaná pneumatika. Nedostatočný tlak pneumatík môže taktiež spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie pneumatík a vydratie dezénu. Najlepším spôsobom, ako zaistiť, aby ste čo najviac vyťažili z vašich pneumatík a potenciálu vášho vozidla, je každomesačná kontrola tlaku.
Pri kontrole tlaku vzduchu v pneumatikách je vždy najlepšie, keď sú pneumatiky studené. Aby ste zistili, aký je tlak vzduchu v pneumatikách vášho vozidla, musíte najskôr nájsť správny tlak vzduchu v pneumatikách. Zvyčajne ho nájdete v príručke vášho automobilu, v benzínovom uzávere alebo vytlačený na vnútornej strane dverí vodiča.
Pripojte manometer tlaku v pneumatikách na ventil každej pneumatiky, zaznamenajte hodnotu a porovnajte ju s predpísaným hodnotením. Ak je tlak príliš nízky, môžete si kúpiť vzduchové čerpadlo na nafúknutie pneumatiky, alebo navštíviť benzínovú pumpu. Na druhej strane, ak je tlak príliš vysoký, nechajte nejaký vzduch uniknúť. Nezabudnite taktiež skontrolovať tlak rezervnej pneumatiky. Nikdy neviete, kedy ju budete potrebovať!
Pozrite si reportáž o kontrole tlaku v pneumatikách:
Okrem výmeny oleja motora bude servis vozidla zahŕňať kontrolu a doplnenie hladiny tekutín, vrátane ostrekovačov čelného skla, brzdovej kvapaliny, kvapaliny posilňovača riadenia a chladiacej kvapaliny motora.
Pomocou meradiel môžete skontrolovať hladinu každej z týchto tekutín, po otvorení príslušných uzáverov nádob.
Ak niektorá tekutina má menšiu hodnotu, ako je odporúčané, je potrebné ju doplniť!
Udržiavanie vášho vozidla v čistote je ako udržanie poriadku vo vašej izbe. Až na to, že každý môže vidieť, či je vaše auto čisté alebo špinavé. Znečistené auto nakoniec vždy pritiahne nečistoty a špinu, ktoré môžu poškodiť váš interiér ale aj exteriér.
Špinavý, neupravený interiér môže znížiť hodnotu vozidla pri jeho predaji. Exteriér vozidla môže zašpiniť trus vtákov, soľ na cestách ale aj nečistoty, ktoré spôsobujú koróziu vozidla. Preto je nevyhnutné pravidelne udržiavať vozidlo čisté a tak predísť možným problémom s koróziou alebo s poškodeným lakom. Čím častejšie vykonávate servis vozidla, tým dlhodobo investujete do životnosti auta.
Dúfame, že vám vyššie uvedené rady pri pravidelnom servise vozidla pomôžu. Vedieť sa správne starať o vaše vozidlo je rovnako dôležité ako samotné riadenie auta. Vďaka týmto radám ušetríte vaše financie, a navyše, už budete vedieť, na čo je dôležité sa pri servise vozidla zamerať.
Nezabúdajte, pokiaľ kupujete nové auto, je potrebné ho vždy overiť!
Nástroj od Slovenskej kancelárie poisťovateľov sa vám môže hodiť v prípade, ak vám niekto spôsobil ...
Viete, kde si vybaviť prihlásenie vozidla či iný úkon v rámci evidencie vozidiel? Využite kontakty ...
Je veľa prípadov, kedy sa majitelia vrátili z nákupného centra alebo z práce a našli na ...
Oplatí sa viac hybridné vozidlo alebo elektrické auto? Túto otázku si kladie množstvo ľudí a my ...