Načítavám

Type to search

Postup pri predaji auta – kedy kúpiť nové?

Veronika 31. mája 2020

Neviete, kedy je ten správny čas predať staré a vymeniť ho za nové auto? Ako najvýhodnejšie predať vaše staré vozidlo? Aký je postup pri predaji auta? Ponúkame tipy a triky pre každého.

auto, škoda, biele auto, postup pri predaji auta
Aby ste maximalizovali predajnú cenu, zvážte nie len kedy, ale aj komu auto ponúknuť na odkúpenie.

Takmer každý majiteľ vozidla sa v určitom okamihu rozhodne vymeniť svoje staré vozidlo za nové. Čas na predaj automobilu sa riadi niekoľkými faktormi. Nové autá strácajú hodnotu oveľa rýchlejšie ako jazdené vozidlá.

Podľa najnovších prieskumov automobilového priemyslu stráca nové auto takmer 10% svojej hodnoty v okamihu kúpy a ďalších 10% po roku jazdy.

Aby ste predišli veľkým finančným stratám, oplatí sa vedieť, kedy je ten správny čas predať vaše staré vozidlo a aký je postup pri predaji auta. Môžete získať späť určitú čiastku peňazí, ktorú opäť investujete do nového automobilu.

Je dôležité, aby ste predali vaše vozidlo v prvých rokoch jeho vlastníctva, z dôvodu spätnej investície. Existuje veľa vecí, ktoré ovplyvňujú hodnotu vozidla, ako napríklad počet najazdených kilometrov, opotrebovanie vozidla alebo jeho poruchovosť. Nakoniec, najväčší faktor pri nákupe alebo predaji jazdeného vozidla je jeho stav.

Odborníci tvrdia, že najlepšie ročné obdobia na predaj automobilu sú jar a leto. Existuje však veľa ďalších možností, ktoré rozhodujú o tom, kedy je najlepšie predať jazdené auto. Záleží to aj od toho, čí predávate vozidlo súkromnej strane alebo predávate vozidlo autorizovanému predajcovi.  Ďalej budete musieť zvážiť aj  trhové podmienky a dopyt po vašom vozidle.

Aj keď je ľahké byť emocionálne pripútaný k vozidlu, ktoré bolo vo vašom živote dlhé roky, nesmiete dovoliť, aby vaše pocity zakrývali zodpovedné finančné rozhodnutie.

Ako presne zistíte, kedy je najlepší čas predať vaše auto?

Ak hľadáte najlepší čas roka na predaj svojho automobilu, odporúčame sa zamerať na obdobie od marca do augusta. Je to tiež čas, kedy ľudia majú tendenciu mať najvyšší disponibilný príjem, pretože je to ďaleko od dovolenkových dní.

Počasie je príjemnejšie a viac ľudí premýšľa o tom, ako sa dostať von, kde cestovať či akú dovolenkovú destináciu navštíviť. Vianoce a iné sviatky už uplynuli, takže ľudia majú viac peňazí na utrácanie. Naopak, ak sa môžete vyhnúť predaju svojho vozidla ku koncu roka, urobte tak. Predajcovia automobilov sú zaplavení množstvom vozidiel, takže trh je nasýtený a môže sa vám zdať, že hodnota vášho jazdeného vozidlo radikálne klesla. Tým pádom predídete zvýšenej konkurencii.

V zimných mesiacoch môžete vidieť viac záujemcov o kúpu vozidla, ak žijete v premenlivých klimatických podmienkach, kde sú cesty ťažko prejazdné, ľadové, zasnežené alebo v zlom stave.

Podobne je pre niektoré vozidlá dôležité načasovanie. Ak predávate kabriolet, môžete vidieť veľký záujem v máji alebo júni a slabnúci alebo dokonca žiadny záujem od novembra do februára. Na jeseň a v zime sú zase vozidlá 4×4, off-roady a SUV pre mnohých vodičov oveľa atraktívnejšie.

kedy kupit nove auto, postup pri predaji auta, kľúče, auto, muži
Dojem, ktorý auto zanechá na potenciálneho kupujúceho, je rozhodujúci.

Faktory ovplyvňujúce predaj vozidla

Stav a počet najazdených kilometrov

Najlepší čas na predaj a výmenu vozidla je, keď sa vozidlo nachádza v dobrom stave. Autá, ktoré potrebujú väčšie opravy alebo ktorých interiér potrebuje opravu, budú mať nižšiu hodnotu pri opätovnom predaji. Celkový stav sa dá vylepšiť potrebnými opravami, ale najlepším riešením je predať svoj automobil skôr a vyhnúť sa tak ďalším nákladom za vozidlo.

Počet najazdených kilometrov na vašom automobile hrá veľkú úlohu pri určovaní, kedy je najlepší čas na predaj. Čím menej máte najazdených kilometrov, tým vyššia bude hodnota vozidla. Postup pri predaji auta ovplyvňuje aj to, že vyššie kilometre znižujú predajnú hodnotu a často idú ruka v ruke s nákladnými opravami. Nikdy nedovoľte, aby boli na vašom vozidle stočené kilometre! Budete to ľutovať.

Predaj automobilu v rozmedzí medzi najazdenými 30 000 až 70 000 kilometrami vám umožní predať vozidlo za najvyššiu hodnotu. Keď narazíte na 100 000 kilometrov, hodnota klesne, aj keď vaše vozidlo funguje veľmi dobre. Pri vozidlách, ktoré najazdili 30 000 alebo viac kilometrov, sa zvyčajne vyžadujú nové pneumatiky a brzdy a v tomto okamihu života vozidla sa môžu objaviť ďalšie problémy.

Mnoho odborníkov však tvrdí, že dvojročné jazdené vozidlo môže byť veľmi rozumným nákupom. Na základe toho, že počet najazdených kilometrov a opotrebovanie sú ešte nízke a hodnota nového automobilu sa výrazne znížila.

Predajcovia by si mali uvedomiť, že vozidlá po štyroch alebo piatich rokoch začínajú potrebovať opravy väčšie ako pravidelná údržba. Výsledkom je, že päťročné automobily majú zvyčajne hodnotu jednej tretiny pôvodnej ceny. Ak je vaše auto na hranici tohto bodu a rozmýšľate nad jeho predajom, je na to ten správny čas.

Typ a vek vozidla

Nezabudnite, že bez ohľadu na počet kilometrov, aj vek automobilu je nezanedbateľnou časťou predaja a kúpy vozidla. Čím je auto staršie, tým ho ľudia vnímajú ako menej hodnotné, to aj z dôvodu pokročilého počtu najazdených kilometrov alebo zjavného používania. Dokonca aj rozdiel jedného roka, napríklad 2017 oproti modelu 2018, môže viesť k vnímanému poklesu hodnoty, aj keď obe vozidlá majú rovnaký počet najazdených kilometrov.

Postup pri predaji auta zahŕňa aj načasovanie. Predaj automobilu skôr, ako uvedú nové modely na trh, vám môže pomôcť zvýšiť predajnú cenu vozidla. Akonáhle sa táto nová rada dostane na trh, môže potlačiť hodnoty vozidiel starších ročníkov.

Dopyt po vozidle

Podmienky na trhu nie sú všade rovnaké, takže najlepší čas na predaj jazdeného vozidla sa v krajinách môže líšiť. Je dôležité analyzovať miestny trh jazdených vozidiel a vyhodnotiť najlepšiu predajnú cenu v danej oblasti. Ponuka a dopyt sú na trhu s automobilmi dôležité a môže to byť rozhodujúci faktor ceny, pretože kupujúci, ktorí hľadajú konkrétne auto, majú viaceré možnosti.

cena, predaj starého auta, postup pri predaji auta
Pri predaji vozidla, je dôležité nastaviť cenu tak, aby zaujala potenciálnych kupujúcich.

Aj keď nemusí existovať vzorec na určenie najlepšieho času na predaj automobilu, načasovanie môže byť dôležité, aby ste čo najviac vyťažili z vašej investície. Venovanie pozornosti trhovým trendom a miestnemu dopytu po konkrétnom vozidle môže byť kľúčové.

Predaj nových automobilov bol v posledných rokoch silný a to najmä kvôli lacným pôžičkám, zdravej ekonomike a stimulom predajcov. Tým sa znížil dopyt po jazdených vozidlách.

Predaj vozidla v najvhodnejšom období roka by výrazne zvýšil vaše šance na prilákanie potenciálnych kupcov.

Zistite, ako kúpiť nové vozidlo:

Ak sa predsa len rozhodnete pre nové jazdené vozidlo, nezabudnite si ho pred kúpou poriadne overiť!

Tags:

Partneri