Načítavám

Type to search

Kúpa ojazdeného auta vs nového vozidla

Veronika 11. mája 2020

Kúpa ojazdeného auta alebo nového vozidla? Aké plusy a mínusy Vám prináša každá z možností? Neviete si vybrať, ktorá investícia je pre Vás lepšia? Ponúkame Vám  možné riešenia, o ktorých sa dočítate v nasledujúcom článku.

Nové auto vs ojazdené auto
Do konca prvého roka stratí nové vozidlo okolo 20% svojej hodnoty.

Keď príde čas na kúpu vozidla, máte k dispozícii celý rad možností. Nielenže si musíte vybrať značku a model automobilu, ale taktiež sa musíte rozhodnúť, či je pre Vás lepšie kúpiť nové alebo jazdené vozidlo. Investícia do automobilu môže radikálne ovplyvniť rodinný rozpočet.  Preto tieto investície patria medzi tie najdôležitejšie rozhodnutia, s ktorými sa v živote stretnete. Vaše možnosti môžu tiež závisieť od toho, či máte nárok na pôžičku alebo či máte dostatok finančných prostriedkov na kúpu automobilu.

Výhody a nevýhody kúpy vozidla

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť vozidlo, je dôležité sa zamyslieť, čo je pre vás najdôležitejšie a aké sú vaše hlavné kritéria. Cena tvorí, samozrejme, najpodstatnejšiu časť rozhodovania. Ďalšími faktormi sú spoľahlivosť, vlastnosti vozidla, náklady na prepispoistenie vozidla.

Nové auto

Každé nové vozidlo z krátkodobého hľadiska stojí viac. Avšak z dlhodobého hľadiska o nič neprídete. Ak si kúpite nové auto, máte veľa možností výberu akéhokoľvek modelu na trhu a aj jeho zariadenie na mieru. Od interiérových záležitosti, ako sú vyhrievané a kožené sedačky až po exteriérové, ako je napríklad farba vozidla. Taktiež môžete získať najmodernejšiu technológiu na trhu. Dnešným rýchlym vývojom v oblasti bezpečnosti, infotainmentu a konektivity môže byť zastaralé aj 3 ročné auto. V posledných rokoch sa bezpečnostná technológia, ktorá je k dispozícii v automobiloch, zlepšuje exponenciálnou rýchlosťou. Technológie ako automatické núdzové brzdenie, adaptívne tempomaty a pomoc pri udržiavaní vozidla v jazdnom pruhu sú brané ako štandardná výbava súčasných vozidiel.

Výhodou kúpy nového vozidla je, že kupujete auto, ktoré sa obvykle dodáva so zárukou. Väčšina nových vozidiel bude mať v prvých rokoch len veľmi málo chýb, takže sa môžete sústrediť iba na údržbu automobilu a tým pádom nebudete musieť investovať do jeho opráv. Ďalšou výhodou je jeho spoľahlivosť. Keď si kúpite nové vozidlo, nemusíte sa starať o jeho minulosť, či vozidlo nebolo búrané, alebo či niektorý z predchádzajúcich majiteľov zle zaobchádzal s vozidlom, napríklad zanedbával pravidelnú údržbu. Nový automobil by mal mať najazdených na počítadle veľmi málo kilometrov, keďže prišiel k predajcovi priamo z výrobne. Z týchto dôvodov sa nemusíte obávať o to, v akom stave sa vozidlo nachádza.

Pri kúpe nového vozidla vám niektorí predajcovia ponúkajú aj rôzne akcie a výhody špeciálneho financovania alebo bezúročné finančné obchody, ktoré vám umožnia ušetriť nemalú čiastku peňazí. V neposlednom rade je výhodou aj prestíž, ktorá sa spája práve s kúpou nového vozidla.

Kúpa nového automobilu nemusí byť vždy dokonalou možnosťou. Existuje niekoľko dôvodov, prečo kúpa nového vozidla nemusí vychádzať pre Vás najlepšie. Práve kúpa nového automobilu je najdrahší spôsob, ako sa dostať za volant. Priemerná cena nového automobilu je viac ako 33 000 eur, zatiaľ čo priemerná cena jazdeného vozidla je okolo 17 000 eur. Pridaním nákladov na financovanie vozidla a väčších nákladov na poistenie automobilov je rozdiel ešte výraznejší. Pri prepise vozidla sa taktiež nezaobídete bez poplatkov. Tie sa pri nových výkonnejších vozidlách môžu vyšplhať až do výšky 3000 eur.

Ako náhle vozidlo opustí záručné krytie, oprava a servisovanie takýchto vozidiel budú oveľa nákladnejšie. Ďalšou nevýhodou je, že nové autá sú obvykle drahšie na poistenie ako jazdené autá, najmä ak potrebujete viac druhov krytia. Podľa prieskumov predajcov asi 10% všetkých peňazí, ktoré zaplatíte za päť rokov za vlastníctvo vozidla, ide práve poisťovniam.

Atraktívne pôžičky na nové autá.
Výrobcovia automobilov disponujú atraktívnymi pôžičkami na nové autá, ktoré majú výhodnú úrokovú sadzbu.

Kúpa ojazdeného auta

Podľa najnovších prieskumov automobilového priemyslu stráca nové auto takmer 10% svojej hodnoty v okamihu, keď ho odveziete domov, a ďalších 10% po roku jazdy. Jazdené vozidlá majú tendenciu prichádzať s oveľa nižšími cenovými ponukami ako nové autá, avšak pri výbere je potrebné zvážiť viacero faktorov.

Výhodou jazdeného vozidla je, že jeho cena neklesá tak rýchlo ako cena nového vozidla. Počas prvých niekoľkých rokov vlastníctva sa značná časť hodnoty vozidla stratí, pričom neskôr v priebehu života vozidla sa vyskytne menšie zníženie hodnoty. Nákupom použitého namiesto nového vozidla necháte prvého majiteľa absolvovať masívny prepis, čím získate auto s nižšou cenou, ktoré bude starnúť pomalšie. Pri prepise jazdeného vozidla sú náklady oveľa nižšie ako pri prepise nového vozidla a každý rok sa znižujú. Jazdené vozidlo môže ľahšie zapadať do mesačného rozpočtu. S nižšou cenou vozidla môžete získať nižšie mesačné splátky alebo sa môžete vyhnúť potrebe vziať si pôžičku, ktorou sa zaviažete banke na určité obdobie.

Pretože jazdené vozidlá sú oveľa lacnejšie ako nové automobily, môžete si kúpiť lepšie auto, ako by ste si inak mohli dovoliť. Cena jazdeného vozidla do značnej miery závisí od jeho najazdených kilometrov a stavu v akom sa nachádza. Ak ste ochotný kúpiť si auto s väčším množstvom najazdených kilometrov, alebo vozidlo, ktoré nie je úplne v perfektnom stave, môžete za svoje peniaze získať lepšie, ale staršie vozidlo.

Ak nie ste ochotný dlho čakať alebo platiť viac, je nepravdepodobné, že si pri kúpe jazdeného vozidla nájdete presne to vozidlo, ktoré hľadáte. Spravidla budete musieť urobiť kompromis pri úrovni výbavy, farbe, počte najazdených kilometrov alebo stave, ktorý ste ochotní akceptovať. Jednou z najväčších nevýhod pri kúpe jazdeného auta je to, že nemusí byť také spoľahlivé  ako nové auto, alebo je potrebné, aby ste na ňom vykonali ďalšie opravy. Správy o histórii vozidiel sú v súčasnosti dosť dôkladné, ale nie sú dokonalé. Veci, ktoré sa stali v minulosti na vozidle, sa nemusia odraziť v správach ale môžete ich vidieť budúcnosti. Pokiaľ v registri k nehode nedošlo, nikdy nebudete vedieť, čo všetko bolo na vozidle poškodené.

Keďže vozidlo je staršie a jeho hodnota je nižšia, aj poistenie stojí menej. Netreba zabúdať na to, že v prípade nepoistenia pri odcudzení vozidla sa môže od vás požadovať, aby ste naďalej platili peniaze za auto, ktoré už nemáte.

Ďalšou nevýhodou je, že záruka výrobcov automobilov sa vzťahuje iba na nové vozidlá. Jedinou zárukou, ktorú máte na ojazdenom vozidle je záruka, ktorú ste si sami zakúpili. Bez záruky budete musieť za akékoľvek opravy zaplatiť plnú sumu na vlastné náklady. Hlavné súčasti moderných automobilov pri oprave alebo výmene môžu stáť aj niekoľko stoviek eur. Kúpa ojazdeného auta u predajcu takmer vždy ponúka aj rozšírenú záruku.

Kúpa ojazdeného auta
Pri nákupe ojazdeného automobilu musíte byť pri hľadaní flexibilnejší a trpezlivejší.

Každý sa bude musieť rozhodnúť pre najlepšiu voľbu. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, mali by ste mať na pamäti, či ste schopný zaplatiť vozidlo z našetrených financií, alebo sa uistiť, či si môžete zobrať úver. Dobrým pravidlom je, že za štyri roky by ste mali byť schopný auto úplne splatiť. Ak nie ste schopný vozidlo za toto obdobie splatiť, pravdepodobne si ho nemôžete dovoliť.

Ďalší krok pri kúpe automobilu je urobiť si prieskum a ubezpečiť sa, že model, ktorý si vyberiete, má dobré recenzie a je spoľahlivý. Ak o automobiloch neviete nič, mali by ste sa opýtať známych alebo sa obrátiť na odborníkov v autoservisoch. Zistite tiež, aká nákladná je oprava a poistenie auta, ktoré máte na mysli. Najmä zahraničné autá majú často ťažko dostupné diely, ktoré zvyšujú náklady na opravu.

Pozrite si reportáž o tom či sa oplatí kupovať nové alebo jazdené vozidlo:

Kúpa ojazdeného auta nemusí byť náročná. Len si potrebujete dané vozidlo pred kúpou vždy overiť!

servis vozidla, výmena oleja
Predchadzajúci článok
Ďalší článok

Partneri