Načítavám

Type to search

Príprava auta na STK – všetko, čo potrebujete vedieť

Veronika 13. júla 2020

Blíži sa termín, kedy vám vyprší platnosť STK? Zamýšľate sa nad tým, ako čo najlepšie pripraviť vaše vozidlo na technickú kontrolu? Ak chcete, aby technická kontrola prebehla plynulo, je dôležité overiť si stav vášho vozidla pred vykonaním samotnej kontroly. Viete, aká príprava auta na STK je najefektívnejšia a čo pri nej nesmiete podceniť? Kedy je pre vaše vozidlo potrebná kontrola originality? Všetko Vám vysvetlíme v nasledujúcom článku.

oprava auta, kontrola motora, udrzba vozidla, príprava auta na STK
Nepodceňte kontrolu STK, aby ste neprišli o peniaze.

Príprava auta na STK nie je nič, čo by bežný vodič nemohol zvládnuť za predpokladu, že vaše vozidlo nemá príznaky vážnych závad, ako je brzdenie, porucha motora alebo nadmerné emisie. Nezabúdajte, že technická skúška sa týka všetkých nákladných automobilov, automobilov, motocyklov, ako aj prívesov a návesov. STK sa musí vykonávať aj na vozidlách, na ktorých sa nejazdí, ktoré sú evidované v SR, nie sú dočasne alebo natrvalo vyradené z premávky na pozemných komunikáciách a ktoré sú dovezené zo zahraničia. Lehoty vykonanie kontroly STK sú individuálne závisí to od typu a veku vozidla. Pri nových autách lehota začína plynúť prihlásením vozidla do evidencie.

Na prípravu vozidla pred STK nemusíte mať špeciálne nástroje, rozsiahle znalosti alebo veľa voľného času. Aby ste sa uistili, že po diagnostike vozidla budete opúšťať STK s pozitívnym výsledkom, môžete pred samotnou kontrolou navštíviť mechanika, ktorý skontroluje stav vášho vozidla. Ak vozidlo prejde testom STK, dostanete osvedčenie o tom, že vozidlo je spôsobilé na jazdu a spĺňa environmentálne a bezpečnostné normy.

Test STK prebieha približne 45 minút až hodinu. Pri STK sa skontrolujú brzdy vozidla, riadenie, odpruženie, batéria, rýchlomer a airbagy. Taktiež sa kontroluje, či nedošlo k vážnemu poškodeniu karosérie vozidla a či je benzínová zátka aj výfuk bezpečne zaistený. Preveria sa pneumatiky vozidla spolu so svetlami, zrkadlami a dverami, bezpečnostnými pásmi a ŠPZ, čelným sklom a stieračmi.

lehota STK, vykonanie STK, emisná a technická kontrola, príprava auta na STK
Nezabudnite si skontrolovať platnosť STK, aby ste sa vyhli vysokej pokute.

Aj keď vaše vozidlo považujete za nové, nemusí to znamenať, že prejde testom bez akýchkoľvek problémov.

Najbežnejšou príčinou, pre ktorú vozidlo neprejde technickou kontrolou, býva osvetlenie, svetelná signalizácia a problémy s brzdením. 

Testovacím počítačom nič neunikne, takže sa oplatí byť dobre pripravený a uistiť sa, že sa vaše auto nachádza v dobrom stave.

Existuje niekoľko úkonov, ktoré môžete vykonať, aby ste znížili pravdepodobnosť zlyhania vozidla na STK. Najskôr skontrolujte, či svetlá fungujú bez akýchkoľvek problémov. Ak nejaké žiarovky nefungujú, môžete ich vymeniť pomerne jednoducho. Ďalej môžete skontrolovať tlak v pneumatikách na základe odporúčaní výrobcu vozidla a ich dezén. Nezabudnite, že minimálny povolený dezén je 1,6 mm.

Venujte pozornosť aj stieračom a čelnému sklu a uistite sa, že sa na ňom nenachádza žiadna výrazná prasklina, ktorá by mohla ohroziť jazdu vodiča. Mali by ste tiež zaistiť, aby pri štartovaní motora neunikali výfukové plyny.

Okrem toho môžete vyčistiť poznávacie značky vášho vozidla a skontrolovať, či sú bezpečne pripevnené. Zároveň skontroluje, či ručná brzda, bezpečnostné pásy a zrkadlá fungujú správne. Pred skúškou STK doplňte brzdovú kvapalinu, kvapalinu do ostrekovačov čelného skla a tiež hladinu oleja.

Príprava auta na STK vo všeobecnosti zahŕňa:

  • Kontrola dokladov a iných údajov potrebných na identifikáciu vozidla pri zavedených úpravách vrátane príslušných povolení.
  • Kontrola svetiel a zvukového výstražného znamenia vo vozidle, funkčnosť svietidiel a smeroviek, vrátane svetiel na ŠPZ, na ktoré mnoho vodičov zabúda. Neprehliadnite tiež zadné hmlové a brzdové svetlá.
  • Kontrola povinného vybavenia, ako je autolekárnička, náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou, kľuč na matice a zdvihák, výstražný homologizovaný trojuholník, reflexný odev alebo reflexná vesta.
  • Kontrola stavu pneumatík, ktorú je možné vykonať samostatne, na základe dezénu alebo v prípade pochybností s použitím špecializovaných meracích zariadení.
  • Kontrola zmien zavedených do vozidla, pokiaľ ide o konštrukciu, karosérie, nárazníky, oblúky kolies, šírka kolesa, stmavnutie okna, výfuk, úpravy svetiel, ako aj palivový systém a plynová inštalácia. Pri takýchto úpravách je potrebné mať aj schvaľovacie dokumenty.
  • Kontrola výšky hladiny kvapalín. Nezabudnite skontrolovať, či nedochádza k úniku akýchkoľvek prevádzkových kvapalín z vozidla.

Pri vykonávaní kontroly STK je potrebné predložiť nasledovné doklady:

  • Osvedčenie o evidencii časť II. a technický preukaz,
  • platné osvedčenie o EK, ak vozidlo tejto povinnosti podlieha,
  • protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o vozidlo s pohonom na skvapalnený, ropný plyn alebo s pohonom na zemný plyn.

Ak ide o opakovanú technickú kontrolu, je nutné so sebou priniesť protokol o predchádzajúcej kontrole.

oprava auta, kontrola motora, mechanik kontroluje motor, udrzba vozidla, príprava na STK, kontrola kvapalín vozidla
Nezabudnite skontrolovať hladinu kvapalín vo vozidle.

Príprava vozidla na technickú kontrolu pri mechanikovi zahŕňa:

  • pripojenie k diagnostickému konektoru, ktorý umožní zistiť detailný obraz o vozidle,
  • kontrola riadenia prebieha najlepšie po zdvihnutí vozidla zdvihákom,
  • prehľad korózie na komponentoch výfukového systému, ktorá je najlepšie viditeľná zo spodku vozidla,
  • overenie stavu brzdových platničiek, brzdových kotúčov a strmeňov a vyhodnotenie rovnomernosti prevádzky.

Tipy a rady ako úspešne prejsť kontrolou STK

Mnohí ľudia sa začínajú zaujímať o kontrolu STK tesne pred dátumom exspirácie, aby nedošlo k strate času. To samozrejme nie je neobvyklé, ale treba mať na pamäti niekoľko vecí. Ak si chcete uľahčiť život, mali by ste začať pripravovať vozidlo na technickú kontrolu o niečo skôr, napr. o 2 týždne vopred. Je to najmä preto, že niektoré závady sa odstraňujú dlhší čas, napr. defekty je možné opraviť za 1-2 dni, niekedy môže byť táto oprava ešte časovo náročnejšia.

Pred samotným testom, skontrolujte základné dokumenty, ktoré musia sedieť s VIN číslom vozidla. Ak z nejakého dôvodu podstúpite kontrolu STK v posledný deň platnosti a vozidlo neprejde technickou inšpekciou, pracovník STK vám vydá osvedčenie, ktoré umožní majiteľovi využívať vozidlo 14 dní, kým poruchy neodstráni . Toto osvedčenie sa netýka platnosti technickej skúšky uvedenej v osvedčení o registrácii. Kontrola STK poskytuje ďalšie 2 týždne na opravu porúch s možnosťou premiestnenia vozidla. Ak vozidlo neprejde technickou skúškou, bude potrebné chyby odstrániť a potom vykonať čiastočnú kontrolu.

Vykonanie STK je najideálnejšie uskutočniť v meste bydliska a v dostatočnom predstihu. Momentálne je na Slovensku asi 150 staníc technickej kontroly. Časy sa zmenili a automobilov na cestách každým rokom pribúda. Preto sa oplatí dohodnúť si termín kontroly vozidla pri mechanikovi čo najskôr.

Profesionálna mechanika skontroluje vaše vozidlo ešte presnejšie ako na STK a tak predídete problémom pri vykonávaní kontroly STK. Okrem toho stojí za to mať so sebou napríklad ďalšiu sadu poistiek a žiaroviek, ktoré môžu byť veľmi užitočné nielen na ceste, ale aj počas návštevy diagnostickej stanice.

Pri teste originality je potrebné urobiť aj technicko-emisnú kontrolu. Mnohé pracoviská STK ponúkajú všetky tieto služby na rovnakom mieste a tak ušetríte čas.

lehota STK, kontrola auta, zabudnutie termínu STK, vysoká pokuta, príprava na STK
Myslite na kontrolu STK aspoň 2 týždne skôr, aby ste stihli vyriešiť všetky potrebné problémy.

Názorná ukážka prípravy vozidla na STK:

predaj auta, autobazar
strata dokladov od auta, strata papierov, doklady od auta, doklady v peňaženke, odcudzenie dokladov
autonehoda, dôkaz neviny, dopravná nehoda, vinník, kamera, kamera v aute, videozáznam, hlavný dôkaz
Tags:

Partneri