Na─Ź├ştav├ím

Type to search

Dokumenty a ┼żiadosti pri prepise vozidla

admin 21. augusta 2019

H─żad├íte vhodn├ę dokumenty pri prepise V├í┼ího automobilu v roku 2020? Potrebujete tla─Źivo splnomocnenie na prepis vozidla? Neviete, ako vyzer├í darovacia a k├║pno-predajn├í zmluva pre Va┼íe auto? Bli┼ż┼íie inform├ície sa dozviete ─Ćalej v ─Źl├ínku.

Dokumenty a ┼żiadosti
Pred podpisovan├şm dokumentov nezabudnite na d├┤kladn├ę overenie inform├íci├ş!

Ka┼żd├ę vozidlo mus├ş by┼ą zaregistrovan├ę v┬áevidencii vozidiel. Prihl├ísenie, odhl├ísenie, zmena v evidencii a v┼íetky ostatn├ę ├║kony s├║visiace s evidenciou vozidla, vykon├í pr├şslu┼ín├Ż Org├ín Policajn├ęho zboru (dopravn├Ż in┼ípektor├ít).

Na dopravnom in┼ípektor├íte sa pri prihl├ísen├ş vozidla vytv├íra pre dan├ę vozidlo tzv. spis vozidla, do ktor├ęho sa vkladaj├║ v┼íetky potrebn├ę dokumenty, tla─Źiv├í, pr├şp. ─Ćal┼íie ┼żiadosti o┬ávykonanie po┼żadovan├Żch zmien na vozidle. Tento form├ít je zjednoten├Ż a┬ávy┼żaduje sa na v┼íetk├Żch dopravn├Żch in┼ípektor├ítoch aj z┬ád├┤vodu, ┼że je to katalogizovan├ę tla─Źivo.

Od 1.8.2019 sa u┼ż nepredkladaj├║ ┼żiadosti o prihl├ísenie vozidla do evidencie vozidiel a ┼żiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel.

Splnomocnenie

Splnomocnenie┬áje ├║radne schv├ílen├Ż dokument s vyjadren├şm s├║hlasu splnomocnite─ża, ┼że osoba splnomocnen├í m├┤┼że vykona┼ą zmeny v jeho mene v r├ímci uvedenej z├íle┼żitosti. Splnomocnenie obsahuje ├║daje o oboch osob├ích, ako aj predmet splnomocnenia a jeho rozsah.

Naj─Źastej┼íie sa spisuje v pr├şpade absencie, napr. pri prepise vozidla a podobne. Vo v├Ą─Ź┼íine situ├íci├ích ide o┬ájednorazov├║ z├íle┼żitos┼ą. V pr├şpade komplikovanej┼í├şch z├íle┼żitost├ş je potrebn├ę ma┼ą splnomocnenie aj ├║radne overen├ę napr. not├írom, ─Źo re┼ípektuj├║ aj ├║rady a in├ę in┼ítit├║cie.

Pri splnomocnen├ş udelenom pr├ívnickej osobe┬ávznik├í pr├ívo kona┼ą za splnomocnite─ża ┼ítatut├írnemu org├ínu tejto osoby alebo osobe, ktorej tento org├ín udelil splnomocnenie. Ak splnomocnenec pri konan├ş prekro─Źil svoje opr├ívnenie kona┼ą za splnomocnite─ża alebo ak niekto kon├í za in├ęho bez plnomocenstva,┬áje s├ím zodpovedn├Ż za toto konanie.

Pri prepise vozidla m├┤┼żete vyplni┼ą splnomocnenie m├┤┼żete v elektronickej podobe alebo rukou po vytla─Źen├ş.

Kúpno-predajná zmluva

Pri pl├ínovan├ş predaja alebo k├║py auta je pre V├ís k├║pno-predajn├í zmluva ve─żmi d├┤le┼żit├Żm dokumentom. K├║pno-predajn├í zmluva je zmluva, ktor├í ur─Źuje, ┼że pred├ívaj├║ci je v├Żlu─Źn├Żm vlastn├şkom motorov├ęho vozidla. Jej ├║lohou je chr├íni┼ą ako pred├ívaj├║ceho, tak i┬ákupuj├║ceho pri uskuto─Źnen├ş zmeny vlastn├şka automobilu. V zmluve s├║ na za─Źiatku uveden├ę┬áobidve z├║─Źastnen├ę strany, pred├ívaj├║ci a kupuj├║ci.┬áIch men├í a┬ápriezvisk├í spolu s rodn├Żm ─Ź├şslom, adresou, ─Ź├şslom ├║─Źtu a ─Ź├şslom ob─Źianskeho preukazu. Taktie┼ż sa v┬ánej uv├ídzaj├║ v┼íetky┬áinform├ície o┬ávozidle: druh vozidla, tov├írensk├í zna─Źka, VIN ─Ź├şslo, typ, farba, rok v├Żroby vozidla a ─Ź├şslo technick├ęho preukazu. Pri pou┼ż├şvanom vozidle sa uv├ídza aj stav vozidla. Zaznamen├íva sa, ─Źi je vozidlo pou┼ż├şvan├ę, riadne udr┼żiavan├ę, ko─żko m├í najazden├Żch kilometrov a ─Źi m├í nejak├ę poruchy alebo po┼íkodenia.

Pred├ívaj├║ci poskytuje kupuj├║cemu k├║pno-predajnou zmluvou motorov├ę vozidlo za dohodnut├║ k├║pnu cenu. Nov├Ż dr┼żite─ż teda preber├í vozidlo do svojho v├Żlu─Źn├ęho vlastn├şctva. V s├║lade s┬ák├║pno-predajnou zmluvou je kupuj├║ci povinn├Ż vykona┼ą aj┬áprepis vozidla v evidencii┬ámotorov├Żch vozidiel na pr├şslu┼ínom dopravnom in┼ípektor├íte. Kupuj├║ci prehlasuje, ┼że sa so stavom vozidla riadne obozn├ímil jeho obhliadkou a sk├║┼íobnou jazdou. K├║pno-predajn├í zmluva stanovuje, ┼że pred├ívaj├║ci odovzd├í kupuj├║cemu vozidlo v de┼ł podpisu tejto zmluvy.┬áVlastn├şcke pr├ívo┬áv┼íak prech├ídza z pred├ívaj├║ceho na kupuj├║ceho a┼ż momentom zaplatenia plnej k├║pnej ceny.

Je d├┤le┼żit├ę vedie┼ą ─Źi bude┬ásuma vyplaten├í hotovostne alebo na ├║─Źet. Kupuj├║ci mus├ş posla┼ą sumu vozidla na ├║─Źet v de┼ł podp├şsania k├║pno-predajnej zmluvy. Ak sa tak nestane, je pred├ívaj├║ci opr├ívnen├Ż od tejto zmluvy odst├║pi┼ą. K├║pno-predajn├í zmluva┬áje uzavret├í v zmysle┬á┬ž 588 a Ob─Źianskeho z├íkonn├şka,┬á┬ž 262, pr├şpadne ┬ž 409. Nezab├║dajte na prihl├ísenie nov├ęho auta!

K├║pna zmluva

Pri prepise vozidla je d├┤le┼żit├ę prinies┼ą v┼íetky d├┤le┼żit├ę ┼żiadosti a dokumenty
Pri prepise vozidla je potrebn├ę prinies┼ą v┼íetky d├┤le┼żit├ę dokumenty so sebou!

Darovacia zmluva

Z├íkladn├Żm pravidlom pri darovan├ş je sp├şsanie darovacej zmluvy. T├í s├şce nie je podmienkou, ale ur─Źite sa oplat├ş, preto┼że pri spr├ívnom form├íte obsahuje v┼íetky potrebn├ę n├íle┼żitosti a pripomienky, ktor├ę m├┤┼żu v bud├║cnosti u─żah─Źi┼ą pr├şpadn├ę spory vo vlastn├şctve.

Auto sa pova┼żuje za hnute─żn├Ż majetok a preto p├şsomn├í forma pr├ívneho ├║konu darovania nie je povinn├í. Povinnos┼ą uzatvori┼ą p├şsomn├║ darovaciu zmluvu vznik├í pod─ża Ob─Źianskeho z├íkonn├şka zmluvn├Żm stran├ím v pr├şpade, ┼że nepr├şde k odovzdaniu a darovaniu veci pri darovan├ş. Vo v┼íeobecnosti sa v┼íak odpor├║─Źa tak├║to zmluvu uzavrie┼ą p├şsomne. Hlavne za ├║─Źelom zabezpe─Źenia v├Ą─Ź┼íej pr├ívnej istoty pri darovan├ş. N├íle┼żitosti darovacej zmluvy s├║ upraven├ę v Ob─Źianskom z├íkonn├şku v ┬ž 628 a┼ż ┬ž 630.

Darovacia zmluva na vozidlo sa uzatv├íra za ├║─Źelom bezplatn├ęho prevodu vlastn├şckeho pr├íva k automobilu. Na z├íklade tejto zmluvy darca bezplatne prenech├íva, alebo sa zav├Ązuje prenecha┼ą obdarovan├ęmu predmet darovania. Obdarovan├Ż podpisom darovacej zmluvy tento predmet prij├şma.

Riadne sp├şsan├í darovacia zmluva mus├ş obsahova┼ą:

  1. Bezodplatnos┼ą – darca prenech├íva obdarovan├ęmu vlastn├şctvo automobilu bez n├íroku na odmenu alebo protislu┼żbu.
  2. Dobrovo─żnos┼ą – obe zmluvn├ę strany vstupuj├║ do darovacieho vz┼ąahu z vlastnej v├┤le, bez don├║tenia
  3. Vymedzenie predmetu darovania – v darovacej zmluve mus├ş by┼ą predmet darovania vymedzen├Ż konkr├ętne a jednozna─Źne tak, aby ho nebolo mo┼żn├ę zameni┼ą. ─Äalej mus├ş by┼ą uveden├í tov├írensk├í zna─Źka a typ vozidla, farba, VIN ─Ź├şslo , ─Ź├şslo motora, druh paliva, rok v├Żroby, ─Ź├şslo technick├ęho preukazu a eviden─Źn├ę ─Ź├şslo vozidla.
  4. Ozna─Źenie zmluvn├Żch str├ín – v zmluve mus├ş by┼ą jasne uveden├ę, kto je darca vozidla a kto je obdarovan├Ż.┬áViete ako odhl├ísi┼ą vozidlo?

V zmluve o darovan├ş m├┤┼żu by┼ą uveden├ę aj ─Ćal┼íie n├íle┼żitosti:

  • Podmienky vr├ítenia daru– stanovanie podmienok, v pr├şpade ktor├Żch obdarovan├Ż m├┤┼że alebo je povinn├Ż vr├íti┼ą dar nasp├Ą┼ą
  • N├íle┼żitosti alebo okolnosti odovzdania daru- pri ─Źase a mieste odovzdania. T├íto podmienka sa uv├ídza v ┼ípecifick├Żch pr├şpadoch. Pri darovacej zmluve na auto ide o hnute─żn├Ż majetok a vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov sa obdarovan├Ż st├íva vlastn├şkom daru jeho priamym odovzdan├şm.

Darovacia zmluva, pod─ża ktorej m├í k darovaniu vozidla d├┤js┼ą a┼ż po smrti darcu, poru┼íuje ustanovenia Ob─Źianskeho z├íkonn├şka o deden├ş, a t├Żm p├ídom je neplatn├í.

Darovacia zmluva na auto

A viete ako na overenie nov├ęho jazden├ęho vozidla? Posta─Ź├ş V├ím len ┼áPZ alebo VIN ─Ź├şslo vozidla!

predaj vozidla, predaj auta, predaj ojazden├ęho auta, testovacie jazda, jazda v aute, pr├şprava vozidla na predaj
ako prihl├ísi┼ą pr├şvesn├Ż voz├şk, pr├şvesn├Ż voz├şk do 750 kg, auto s voz├şkom, voz├şk na ceste, jazda s voz├şkom
autonehoda, d├┤kaz neviny, dopravn├í nehoda, vinn├şk, kamera, kamera v aute, videoz├íznam, hlavn├Ż d├┤kaz
hybrid, plugin hybrid, dob├şjanie hybridu, elektrick├ę vozidl├í, hybridn├ę vozidlo vs elektrick├ę auto, rodinn├ę auto, nab├şjacia stanica
Predchadzaj├║ci ─Źl├ínok
─Äal┼í├ş ─Źl├ínok

Partneri