Načítavám

Type to search

Neviete, ako vykonať bezpečný predaj vozidla? Aké doklady potrebujete na predaj auta? V dnešnej dobe máte veľa možností, ako uskutočniť predaj ojazdených vozidiel. Ponúkame vám preto niekoľko krokov, ako najrýchlejšie, najjednoduchšie a najvýhodnejšie môžete predať vaše vozidlo.

predaj vozidla, predaj auta, predaj ojazdeného auta, dohoda, potrasenie rúk, kompromis, predaj červeného auta
Predaj automobilu samostatne, nie v autorizovanom servise, môže byť dobrý obchod, najmä ak má vaše auto vysokú hodnotu.

Bezpečný predaj vozidla sa stáva v súčasnosti čoraz častejšou záležitosťou. Výrobcovia automobilov ponúkajú množstvo nových modelov, ktoré viac a viac lákajú konečných spotrebiteľov. Trh s autami sa neustále vyvíja a prináša možnosti ako vyhovieť požiadavkám zákazníkov. Mnohí majitelia vozidiel preto po určitom čase vozidlo predajú a zakúpia si novší model. Pri predaji vozidiel majú vodiči na výber z viacerých možností.

Prvá možnosť je predať vozidlo svojpomocne. Táto možnosť sa môže zdať pre mnohých ľudí nepredstaviteľná, ale nemusí to tak byť. V prípade, ak sa rozhodnete predaj zobrať do vlastných rúk, môže to pre vás byť v skutočnosti oveľa výhodnejšie. Platí to obzvlášť vtedy, ak má vozidlo, ktoré plánujete predať vysokú hodnotu.

Druhou možnosťou ako si tento úkon zjednodušiť, je predať vozidlo autobazáruNebudete musieť skúmať trh, určovať ceny, inzerovať alebo tráviť čas skúšobnými jazdami a jednaním so všetkými potenciálnymi kupujúcimi. Ak chcete ušetriť čas, je pre vás výhodnejšie predaj vozidla  uskutočniť v autorizovanom obchode ako predaj súkromnému kupcovi.

6 krokov ako bezpečne predať auto súkromnej osobe

Na vykonanie rýchleho predaja vozidla je potrebné zhromaždiť všetky dokumenty, stanoviť najvýhodnejšiu cenu, inzerovať auto na správnom mieste a komunikovať iba s reálnymi potenciálnymi kupcami.

Zhromaždenie dokladov

Jedným z prvých a najdôležitejších krokov je zhromaždenie všetkých dokumentov týkajúcich sa automobilu, ktorý predávate. Medzi tieto dokumenty patria:

Pripravenie vozidla na predaj

Príprava na bezpečný predaj vozidla je jedna z najkľúčovejších vecí, ktoré by ste mali vykonať,  ak chcete vozidlo predať rýchlo a za najlepšiu cenu. Každý jeden detail môže byť pri predaji rozhodujúci a to z dôvodu veľkého výberu vozidiel na trhu.  Každé pozitívne odlíšenie od konkurencie môže zvyšovať vašu šancu predaja!

V prvom rade je potrebné vyčistiť interiér a exteriér vozidla a uistiť sa, že sa nachádza v ideálnom stave.  Vyčistite všetky povrchy vo vozidle, dôkladne povysávajte a nezabudnite ani na kufor. Čisté, voskované a svieže voňajúce auto je pre kupujúcich najlákavejšie.

Ďalej je potrebné vykonať štandardnú údržbu vozidla. To znamená doplnenie kvapalín, výmena žiaroviek a skontrolovanie vzduchu v pneumatikách. V prípade nedostatkov opravte drobné poškodenia laku, odstráňte praskliny na čelnom skle, vymeňte poškodené časti, alebo pri vážnejších problémoch zájdite na opravu do servisu. Nezabudnite si uchovať potvrdenia o oprave, aby ste mali doklad o aktuálnych zmenách na vozidle.

Pamätajte na to, že prvý dojem je pri predaji najpodstatnejší. Častokrát rozhodne o tom, či si potenciálny kupujúci vozidlo zakúpi.

predaj vozidla, predaj auta, predaj ojazdeného auta, testovacie jazda, jazda v aute, príprava vozidla na predaj
Každá jedna chyba môže znamenať príležitosť zjednávania!

Stanovenie ceny

Stanovenie ceny je jedna z najťažších častí predaja ojazdeného automobilu. Väčšina ľudí nevie, ako nastaviť zaujímavú cenu vozidla pre obe strany. Ako prvé je dôležité analyzovať trh s rovnakými autami, aby ste mali predstavu o cenách konkurencie. Potom si porovnajte hodnotu vášho vozidla na viacerých stránkach s autami. Pri hodnotení stavu auta buďte realistickí a dbajte na všetky parametre a výbavu vozidla.            

Pri predaji automobilu musíte mať jasnú predstavu o tom, aká je jeho približná cena v porovnaní s konkurenciou a akú minimálnu sumu zaň vyžadujete. Vždy je lepšie primerane  navýšiť cenu, aby mal kupujúci možnosť zjednávať.

Inzercia vozidla

Hlavným aspektom predaja automobilu je oslovovanie kupujúcich. V dnešnej dobe máte na výber nespočetné množstvo inzercií. Môžete využiť online inzerciu prostredníctvom predajných webov alebo propagáciou cez sociálne siete. Ďalej môžete využiť tradičnejšiu formu reklamy ako napríklad tlač alebo popis na auto. V súčasnosti je najefektívnejšie využiť inzertné portály, kde môžete zverejniť špecifikácie, bližší popis, ale aj fotografie vozidla.

Pamätajte, že auto je potrebné predať čo najskôr! Najdlhšie do troch mesiacov. Pri dlhšom hľadaní kupca je potrebné upraviť inzerát alebo znížiť cenu.

Pri vytváraní predajného inzerátu vozidla je potrebné uviesť všetky príslušné informácie o vozidle. To znamená značku, model, rok výroby, stav vozidla, počet najazdených kilometrov a cenu. Tiež je potrebné auto nechať vyniknú alebo odlíšiť spomedzi konkurencie. Odporúča sa preto vytvoriť kreatívny popis, ktorý vyzdvihne prednosti vozidla. Nezabudnite taktiež nafotiť kvalitné fotografie z rôznych uhlov. Pri fotografovaní sa snažte zamerať na silné stránky vozidla.

predaj vozidla, predaj auta, predaj ojazdeného auta, inzerát auta, inzertný portál, kupujúci vozidla
Nikdy v inzeráte nezatajujte alebo neuvádzajte klamlivé informácie o vozidle. Môžete sa tak dostať do súdnych sporov.

Príprava na testovaciu jazdu

Pred naplánovaním testovacej jazdy dôkladne skontrolujte potenciálnych kupujúcich. Preverte ich rôznymi otázkami, aby ste mali istotu, že sa nejedná o podvodníkov ale o  reálnych záujemcov o vaše vozidlo.

Keď sa stretnete s potenciálnym kupujúcim, umožnite mu vykonať testovaciu jazdu. Je dôležité, aby kupca získal predstavu o tom, aké sú jazdné vlastnosti vozidla. Buďte priateľský a postarajte sa o to, aby mal zážitok z jazdy.

V neposlednom rade pamätajte na opatrnosť. Ako prvé  pred testovacou jazdou skontrolujte, či má kupca vodičský preukaz. Pri testovacej jazde vždy jazdite s  kupcom, aby vám neušiel s vašim vozidlom!

Pred zakúpením vozidla môže mať potenciálny kupujúci množstvo otázok, na ktoré by ste mali vedieť odpoveď. Základné a najčastejšie otázky : Prečo predávate vaše vozidlo? Alebo sú na vozidle nejaké problémy, o ktorých by mal kupca vedieť?  Otázky sa môžu týkať aj vlastností vozidla. Preto sa odporúča, aby ste si naštudovali špecifikácie vozidla a boli schopný dať vhodnú odpoveď na všetky položené otázky.

predaj vozidla, predaj auta, predaj ojazdeného auta, kúpno-predajná zmluva, podpísanie zmluvy
Pri kúpno-predajnej zmluve si vždy skontrolujte pravdivosť vyplnených informácii.

Bezpečný predaj vozidla – kúpno-predajná zmluva

V prípade, že ste sa zhodli na výslednej sume, s ktorou sú obe strany spokojné, môžete si pripraviť predajnú zmluvu auta. Podľa zákona je každý automobil hnuteľnou vecou.  Z toho vyplýva, že uzatvorenie kúpnej zmluvy sa môže uskutočniť v  ústnou ale aj písomnou dohodou. Nikdy neviete, komu vozidlo predávate preto sa nenechajte zlákať ústnou dohodou a radšej sa poistite písomnou zmluvou.

Zmluva musí byť vyhotovená v dvoch kópiách. Každá by mala obsahovať nasledujúce údaje:

  • Kompletné  informácie o kupujúcej a predávajúcej osobe (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa, rodné číslo, číslo účtu),
  • všetky špecifikácie o vozidle(druh vozidla, továrenská značka, typ, farba, kód motora, rok výroby, VIN číslo, číslo technického preukazu a evidenčné číslo vozidla),
  • dohodnutá cena vozidla spolu s dátumom a spôsobom úhrady.

Suma a spôsob platby za vozidlo by mali byť jasne uvedené v kúpno-predajnej zmluve. Pri platbe v hotovosti si overte pravosť bankoviek. Dátum úhrady  musí byť taktiež jednoznačne stanovený. V prípade, že sa tak nestane, vozidlo bude vrátené pôvodnému majiteľovi!

servis vozidla, výmena oleja
darček, červené auto, mašľa, dedenie, darovanie vozidla, nový majiteľ
Tags:
Predchadzajúci článok

Partneri