Načítavám

Type to search

Postup pri škodovej udalosti – neznámy vinník

Veronika 16. augusta 2020

Stalo sa vám, že vaše auto bolo predmetom škodovej udalosti bez známeho vinníka? Chcete vedieť, aký je postup pri škodovej udalosti? Každý vinník, ktorý ujde z miesta činu môže byť trestne stíhaný. Ponúkame vám kroky ako vyriešiť poistnú udalosť najrýchlejšie bez akýkoľvek ďalších problémov.

škodová udalosť, neznámy vinník, havária, nabúrané auto, dopravná nehoda, čierne a sivé auto, postup pri škodovej udalosti
Nikdy neodchádzajte od dopravnej nehody alebo škodovej udalosti!

Je veľa prípadov, kedy sa majitelia vrátili z nákupného centra alebo z práce a našli na svojom vozidle obrovský škrabanec. Mnoho ľudí sa stalo takýmto spôsobom obeťou škodovej udalosti, ktorá sa nazýva anglickým výrazom „hit-and-run“.

Všeobecnejšie povedané, nehoda typu „hit-and-run“ sa vzťahuje na každú nehodu motorového vozidla, pri ktorej jeden z vodičov opustí scénu bez zaevidovania podrobností o škodovej udalosti. Tento typ nehody sa vzťahuje aj na prípady, keď niekto narazí do vášho zaparkovaného auta a opustí miesto škodovej udalosti.

Tieto druhy situácii sa vyskytujú z rôznych dôvodov, ale v zásade všetko súvisí so skutočnosťou, že útek vodiča je podmienený právnymi alebo finančnými dôsledkami nehody, ktorú spôsobil. Častým dôvodom úteku z miesta nehody býva napríklad, že vodič je pod vplyvom alkoholu alebo drog, nie je poistený, alebo si jednoducho nemôže dovoliť platiť poistenie alebo pokryť náklady na opravu vášho vozidla.

Našťastie tí, ktorí boli poškodení pri škodovej udalosti, majú niekoľko možností, ako získať späť finančné prostriedky na pokrytie škody, ktorú im dotyčný spôsobil. Pri každom majetkovom poškodení musíte vedieť, kto škodu spôsobil a uviesť podrobnosti o páchateľovi a jeho adresu.

Jednou z alternatív, ako stíhať vinníka, je zákonnými prostriedkami. Ak ho polícia vystopuje, môže mu byť na základe zákona nariadené zaplatiť náhradu škody. Keď sa rozhodnete ísť touto cestou, mali by ste stále informovať svojho poisťovateľa, čo sa stalo.

Ak s pomocou polície dokážete vystopovať vinníka, môžete sa rozhodnúť pre jednu z nasledujúcich možností:

  • Uplatniť nárok z poistenia na opravu škody. V takom prípade nebudete musieť platiť žiadne prebytočné poplatky, ani vás nezasiahne zvýšenie poistného.
  • Vymáhať náklady na opravu od vinníka nehody a vyhnúť sa tak poistnej udalosti.

V prípade, ak nemôžete vystopovať vodiča, ktorý bol za škodu zodpovedný, máte na výber z nasledujúcich možností:

  • Za opravy platíte sami.
  • Uplatníte si nárok na komplexné poistenie vozidla a platíte prípadný prebytok.
polícia, škodová udalosť, neznámy vinník, poistná udalosť, dopravná nehoda, pátranie
Útekom z miesta činu zmeníte nehodu na trestný čin, na ktorý sa vaše poistenie nevzťahuje!

To, či poistenie vozidla pokrýva škodovú udalosť, samozrejme závisí od toho, či ste vinníkom alebo obeťou danej situácie alebo aké poistenie si platíte.

Ak ste zodpovedný za škodu vy, nebudete mať nárok na pokrytie škody na vašom vozidle. PZP totiž zaplatí škodu na vozidle iba poškodenej osobe. Aby ste mohli uplatniť nárok na zaplatenie škody na vašom vozidle musíte mať komplexné krytie. Zahŕňa to poškodenie vášho vozidla v rôznych situáciách vrátane dopravných nehôd, ktoré boli zavinené vami.

Ak ste účastníkom nehody, odmietnutie poskytnutia údajov je v rozpore so zákonom. Ak teda niekto po nehode odmietne výmenu osobných údajov, zavolajte políciu.

Postup pri škodovej udalosti, ak je vinník neznámy

  1. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť je opýtať sa na mieste ľudí, či nevideli podozrivé vozidlo. Všetky informácie získané pre políciu vám vedia pomôcť. To znamená značku a farbu v najlepšom prípade ŠPZ vozidla. Vezmite si od dotyčných ľudí aj mená a telefónne čísla, aby vám mohli pomôcť pri dosvedčení vinníka.
  2. Odfotografujte scénu nehody vrátane poškodenia vášho vozidla a vozidla druhej osoby. Ak ste na scéne svedkom, pomôžte obeti fotografovaním alebo videom. Obeti to pomôže s poistnými nárokmi.
  3. Je dobré sa na mieste obhliadnuť a zistiť, či nie sú v blízkosti bezpečnostné kamery, ktoré by vám vedeli pomôcť s nájdením a usvedčením páchateľa.
  4. Ak ste zistili, že je auto poškodené a ten, kto škodu spôsobil, z miesta nehody ušiel, vždy kontaktujte políciu, bez ohľadu na rozsah poškodenia vášho vozidla. Poskytnite zástupcom všetky informácie, ktoré ste zhromaždili, ako aj mená a čísla všetkých svedkov. Následne vám príslušní pracovníci polície dajú číslo správy. Ak sa chystáte uplatniť nárok na odškodnenie je dôležité nahlásiť škody polícii. Privolať políciu je nutné v prípadoch uvedených v zákone o cestnej premávke najmä pri zranení alebo usmrtení osoby, pri podozrení na požitie alkoholu, pri poškodení majetku tretej osoby alebo verejného majetku. Navyše aj vtedy, ak nie je známy priebeh a vinník nehody alebo sa nevedia účastníci dohodnúť.
  5. Obráťte sa na svojho poisťovateľa, aby ste mu oznámili, čo sa stalo. Vaša poisťovňa vykoná potrebné opatrenia na úhradu škody.

V prípade, že vinník z miesta činu ušiel, môžete využiť pomoc sociálnych sietí. Aký je lepší spôsob, ako získať pomoc od verejnosti? Môžete popísať celú udalosť, ktorá sa vám stala a zverejniť ju na Facebooku, kde ostatní používatelia môžu zdieľať váš príspevok a pomôcť vám nájsť páchateľa.

škodová udalosť, neznámy vinník, poistná udalosť, dopravná nehoda, škrabanec, búrané auto, sivé auto, poisťovňa
Pri škodovej udalosti nezabudnite upovedomiť vašu poisťovňu.

Postup pri škodovej udalosti, ak je vinník známy

V prípade, že vám vodič nechal za stieračom kontakt, mali by ste mu čo najskôr zavolať a spoločne spísať správu o škodovej udalosti. Ak ste účastníkom nehody, pri ktorej je známy priebeh aj vinník a na všetkom sa viete dohodnúť, pričom výška škody je nižšia, postačí spísať správu o nehode a táto udalosť sa klasifikuje len ako škodová udalosť nie ako dopravná nehoda. Vtedy prítomnosť polície nie je nutná.

Správa o nehode

Správa o nehode je tlačivo z poisťovne, v ktorej ste si uzatvárali zmluvu povinnom zmluvnom poistení (PZP). Tlačivo musia podpísať obe zúčastnené strany, pri čom by malo obsahovať jasne označeného vinníka nehody. Súčasťou správy je aj dokumentácia, ktorá popisuje, ako ku kolízii došlo. Toto tlačivo zabezpečuje dôkaz, aby sa predišlo nezrovnalostiam.

Keď zavoláte svoju poisťovňu, aby ste si uplatnili nárok, prediskutuje s vami rôzne spôsoby opravy vášho automobilu. Tento proces pravdepodobne začne hodnotením, čo môže znamenať, že poisťovňa pošle niekoho, kto zanalyzuje škody na vozidle alebo ho môžete vziať na miesto, kde škodu vyhodnotí zástupca. Do vašej poisťovne sa následne zašle odhad škody. Zástupcovia poisťovacích spoločností vám pomôžu nájsť dielňu na opravu vozidla a zaplatia celú opravu priamo, alebo vám dajú finančné odškodnenie za vzniknuté škody.

škodová udalosť, neznámy vinník, poistná udalosť, dopravná nehoda, búračka, nehoda, sivé auto, červené auto, vinník nehody
Dôsledky úteku sú často krát oveľa horšie ako samotná nehoda.

Sankcia za odchod z miesta činu

V prípade, že vodič odíde z miesta škodovej udalosti, porušuje zákon a dopúšťa sa trestného činu. Ak pri následnom vyšetrovaní polícia vypátra vinníka škody, hrozí mu pokuta vo výške 300 až 1 300 eur. Podľa zákona mu taktiež hrozí zákaz viesť motorové vozidlo až na 3-5 rokov. Pri závažnejšom čine súvisiaci so škodovou udalosťou  mu môže hroziť aj väzenie.

Nemôžete za to, čo spôsobí iný vodič, ale môžete ovládať, koľko platíte za poistenie vozidla. Porovnaním ponúk na prihlasenie-auta.sk zaistite, že vždy platíte tú najlepšiu cenu.

hybrid, plugin hybrid, dobíjanie hybridu, elektrické vozidlá, hybridné vozidlo vs elektrické auto, rodinné auto, nabíjacia stanica
darček, červené auto, mašľa, dedenie, darovanie vozidla, nový majiteľ
Tags:
Predchadzajúci článok
Ďalší článok

Partneri