Načítavám

Type to search

Čo robiť pri krádeži auta?

Veronika 23. augusta 2020

Čo robiť pri krádeži auta? Aká je šanca, že nájdete vaše ukradnuté auto? Krádež auta sa v súčasnosti stáva častou záležitosťou. Prečítajte si, aké opatrenia treba urobiť, aby ste predišli krádeži vozidla.

krádež auta, postup pri krádeži auta, zlodej, vlámanie, odcudzenie vozidla
Ak bolo vozidlo odcudzené, ihneď o tom informujte políciu a svoju poisťovňu!

Krádež auta je veľmi nepríjemná záležitosť a každého vodiča nemilo prekvapí. Je však potrebné zachovať si chladnú hlavu a postupovať pri riešení problému systematicky.

Mnoho krádeží automobilov je zločinom „príležitostí“. Ponechanie kľúčov v aute dokonca aj skrytý rezervný kľúč výrazne zvyšuje šance na odcudzenie vášho vozidla. Najnovšie štatistiky ukazujú, že viac ako dve tretiny všetkých krádeží automobilov sa uskutočnia v noci. Takmer 86% odcudzených vozidiel je ihneď získaných späť. Je to z toho dôvodu, že drvivú väčšinu krádeží automobilov spáchajú zločinci, ktorí hľadajú dočasnú prepravu. Väčšina vozidiel sa tak nájde v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov a s relatívne malým poškodením. Len veľmi málo vozidiel je odcudzených profesionálnymi zlodejmi na vývoz do zahraničia alebo na súčiastky. V súčasnosti profesionálnych zlodejov áut neustále pribúda a proces odcudzenia vozidla prebieha veľmi rýchlo. Expert na autá môže preniknúť do auta a ukradnúť ho za menej ako minútu.

krádež auta, postup pri krádeži auta, polícia,158, vyšetrovanie, odcudzenie vozidla
Pri odcudzení vozidla hneď kontaktujte 158!

Postup pri krádeži auta

Aj keď neexistujú žiadne spoľahlivé riešenia ako zabezpečiť vrátenie ukradnutého vozidla, tieto tipy vám pomôžu urýchliť vyšetrovanie a vybavovanie poistnej udalosti.

 1. Prvou vecou, ktorú by ste mali urobiť, je overiť si, že neexistuje žiadne iné možné vysvetlenie, ktoré by objasnilo chýbanie vášho auta. Môže ísť o odtiahnutie vozidla na základe zlého parkovania, zaparkovanie vozidla na inom mieste ako obvykle, oprávnené požičanie vozidla inej osobe alebo možno ide iba o hlúpy žart. Môže byť veľmi trápne dostať sa do situácie, kedy zavoláte policajtov, poisťovňu a zistíte, že vozidlo nakoniec nebolo ukradnuté.

V prípade, ak ste si overili možné alternatívy a ste si istý, že vaše vozidlo bolo odcudzené je načase začať postup spísania správy o odcudzení vozidla a prizvanie poisťovne ku miestu činu. Samotný postup pri krádeži auta je jednoduchý, ale napriek tomu si treba dať pozor na to, aby ste na nič nezabudli.

 1. Keď ste si istí, že vaše vozidlo bolo skutočne ukradnuté, čo najskôr kontaktujte políciu. Nezabudnite od nich získať referenčné číslo, ktoré môže od vás požiadať vaša poisťovňa.

Príslušníci policajného zboru zaznamenajú všetky relevantné podrobnosti o odcudzení vozidla a následne ho označia ako hľadané. Vozidlo bude uložené v štátnych a národných databázach, čo zlodejom sťaží predaj vozidla.

V prípade krádeže vozidla by ste mali poskytnúť polícii nasledujúce informácie:

 • Podrobnosti o vodičskom preukaze.
 • Kontaktné údaje.
 • Číslo ŠPZ, model, značku, rok a farbu vášho vozidla.
 • Fotografia vášho auta, pokiaľ ju máte pri sebe.
 • Podrobnosti denníka a číslo VIN.
 • Adresa, kde došlo ku krádeži.

Je tiež dobré urobiť fotografiu miesta, z ktorého bolo vozidlo odcudzené, aby ste ju mohli predložiť polícii aj poisťovacej spoločnosti.

 1. Ďalej sa obráťte na svoju poisťovňu. Do 24 hodín od krádeže alebo čo najskôr po podaní policajnej správy odošlite reklamáciu svojej poisťovacej spoločnosti. Ak vaša poisťovňa požaduje ďalšie informácie, získajte ich čo najrýchlejšie. Okrem informácií, ktoré ste poskytli polícii, môže vaša poisťovňa požadovať:
 • Kópiu policajnej správy.
 • Mená a kontaktné údaje všetkých osôb, ktoré mali prístup k vozidlu.
 • Podrobný opis vozidla a jeho stavu v čase odcudzenia.
 • Zoznam a popis všetkých cenných predmetov, ktoré boli vo vašom aute, ako napríklad elektronika, náradie alebo športové potreby.

Ak je vozidlo financované, kontaktujte tiež aj vašu finančnú spoločnosť!

krádež auta, postup pri krádeži auta, zlodej, vlámanie, odcudzenie vozidla, zlodej áut
V súčasnosti sú mnohé autá vybavené sofistikovanými elektronickými sledovacími zariadeniami, ktoré môžu polícii pomôcť lokalizovať vaše ukradnuté vozidlo.

Pokrýva poistenie vozidla krádež?

Zvyčajne musíte mať komplexné poistenie, aby ste mali poistné krytie pre ukradnuté vozidlo. Aj keď vám bolo vozidlo odcudzené z vášho bydliska, vašu stratu pokryje iba poistná zmluva s komplexným poistením, nie PZP. Je bežnou mylnou predstavou, že PZP sa vzťahuje na krádež vozidla avšak nie je to pravda!

Pri uplatnení komplexného poistenia budete musieť zaplatiť odpočítateľnú sumu, ktorú ste si vybrali, a potom vám vaša poisťovňa zaplatí skutočnú peňažnú hodnotu vášho vozidla. V prípade, že nájdete odcudzené vozidlo, ihneď o tom informujte políciu a vášho poisťovateľa. Komplexné poistenie zaplatí za opravu nájdeného vozidla, ak sa ho zlodejom podarilo poškodiť. Väčšina poisťovacích spoločností má čakaciu dobu 30 dní, kým auto prehlásia za ukradnuté. Po tomto dátume vyplatí váš poisťovateľ reálnu trhovú hodnotu vášho vozidla.

Čo sa však stane, ak uplatníte komplexný nárok na ukradnuté auto, kúpite si nové a potom sa nájde staré vozidlo?

Nové auto bude vlastniť vaša poisťovňa.

Čo priťahuje zlodejov automobilov?

 • Odomknuté vozidlo s otvorenými oknami alebo kufrom.
 • Kľúče ponechané v zapaľovaní alebo rezervný kľúč v aute.
 • Parkovanie na slabo osvetlených miestach so zníženou viditeľnosťou.
 • Ponechanie cenností a nástrojov vo vašom aute.
 • Autá nezabezpečené ochranným zariadením proti krádeži.
krádež auta, postup pri krádeži auta, profesionálny zlodej, odcudzenie vozidla, expert na autá
Niektoré komplexné poistenia neuplatňujú nárok na náhradu škody vozidla v prípade, že vám odcudzia doklady od vozidla.

Chrániť vozidlo pred krádežou môžete nasledujúcimi spôsobmi

 • Pravidelne kontrolujte základné bezpečnostné systémy vozidla (napr. zámky, úložisko kľúčov, výstražné systémy) a naučte sa ich používať.
 • Ku kľúču vozidla nepripevňujte značku vozidla ani kontaktné údaje vlastníka!
 • Pri inštalácii poplašného systému sa oplatí na inštaláciu osloviť iba odborníkov, ktorí sú schválení poisťovacími spoločnosťami.
 • Dvere vozidla vždy zamknite, aj keď vozidlo opustíte len na chvíľu. Nezabudnite tiež zavrieť okná a aj strešné okno!
 • Kľúče od vozidla zoberte vždy so sebou, nenechávajte ich v zapaľovaní ani na čerpacej stanici.
 • Vyhnite sa parkovaniu v izolovaných a tmavých oblastiach.
 • Nenechávajte doklady od vozidla v aute! V opačnom prípade umožníte zlodejovi jednoduchší prepis vozidla.
 • Vo vozidle nenechávajte žiadne cennosti ani elektroniku. Vozidlo nie je vhodným miestom na skladovanie žiadnych cenných predmetov. Ak ich však musíte nechať v aute, položte ich mimo dohľadu. Ak máte vo svojom vozidle veľa vecí, použite kryt batožinového priestoru. Každý cenný predmet môže zvádzať zlodeja!
krádež auta, postup pri krádeži auta, poisťovňa, komplexné krytie, poistenie auta, krytie auta
Správne poistenie vozidla môže vaše ukradnuté auto vyriešiť bez zbytočného stresu.

Ochrana vášho vozidla v budúcnosti

Motorové vozidlo je pre mnohých z nás samozrejmosťou. Ak ste sa však nikdy nestali obeťou majetkového trestného činu, možno vám ani nenapadne zabezpečiť vozidlo pred krádežou. Odcudzenie vozidla môžete zlodejom áut značne sťažiť.

Rôznymi opatreniami môžete veci zjednodušiť, vyhnúť sa zbytočnému stresu a taktiež vozidlo poriadne ochrániť. Určite je vhodné rozmýšľať o prijatí nových opatrení na zabezpečenie vozidla proti zlodejom. Zvážte zariadenia proti krádeži auta, ako je nový poplašný systém alebo sledovacie zariadenie GPS. Ako bonus môžete dokonca získať zľavu pre komplexné krytie proti krádeži auta na základe lepšieho zabezpečenia vášho vozidla.

havarijné poistenie, výpoveď havarijného poistenia, dopravná nehoda, fotenie nehody, zničené auto, zrážka
Tags:

Partneri