Na─Ź├ştav├ím

Type to search

Prepis auta

admin 16. marca 2018

H─żad├íte n├ívod ako prep├şsa┼ą k├║pen├ę vozidlo z jedn├ęho okresu do druh├ęho? ─îo potrebujete na prepis auta a bez ak├Żch dokumentov sa nezaob├şdete? Ako u┼íetri┼ą peniaze pri prepise vozidla? To v┼íetko V├ím pon├║ka nasleduj├║ci ─Źl├ínok.

Prepis auta
Pred zak├║pen├şm je d├┤le┼żit├ę overi┼ą vozidlo napr. ─Źi nebolo b├║ran├ę, pred sto─Źen├şm kilometrov alebo pred skryt├Żmi z├ívadami.

Pri k├║pe jazden├ęho vozidla na Slovensku je nov├Ż majite─ż povinn├Ż prihl├ísi┼ą automobil na dopravnom in┼ípektor├íte v meste jeho trval├ęho pobytu. Nezabudnite si toto vozidlo najsk├┤r overi┼ą. Nadobudnut├ę vozidlo mus├şte prihl├ísi┼ą do 30 dn├ş┬áodo d┼ła vykonania prevodu dr┼żby. Ak t├║to lehotu kupuj├║ci nestihne, bude musie┼ą pri prihl├ísen├ş vozidla prilo┼żi┼ą odborn├Ż posudok o kontrole originality vozidla.

Pri pr├ívnickej osobe mus├ş by┼ą vozidlo prihl├ísen├ę do okresu, v┬áktorom m├í spolo─Źnos┼ą adresu.┬á Ka┼żd├í spolo─Źnos┼ą pri registr├ícii automobilu mus├ş by┼ą zap├şsan├í v┬áobchodnom registri.

Nesmiete zabudn├║┼ą na povinn├ę poistenie automobilu. Pod─ża z├íkona ─Ź. 381/2001 Z. z. Sa p├┤vodn├ę poistenie vozidla st├íva neplatn├Żm v okamihu z├ípisu prevodu dr┼żby motorov├ęho vozidla na in├║ osobu v evidencii vozidiel. Pri prevodoch dr┼żby vozidiel m├í nov├Ż majite─ż povinnos┼ą uzavrie┼ą nov├ę povinn├ę poistenie, na ktor├ę sa dr┼żba motorov├ęho vozidla previedla. Vlastn├şk vozidla je povinn├Ż preuk├íza┼ą pri prepise vozidla platn├ę potvrdenie o poistnej zodpovednosti alebo predbe┼żnej poistenej zodpovednosti.

Ako prv├ę je d├┤le┼żit├ę, aby p├┤vodn├Ż majite─ż vozidlo odhl├ísil z evidencie jeho okresu do 30 dn├ş odo d┼ła nadobudnutia ├║─Źinnosti k├║pnej zmluvy. Postup prepisu z├ívis├ş aj od toho, ─Źi tento ├║kon rob├şte osobne alebo elektronicky a┬á─Źi prepisujete vozidlo v┬árovnakom okrese alebo z┬áin├ęho okresu.

Odhl├ísenie motorov├ęho vozidla je bez poplatku. Poplatkom sa vz┼ąahuje a┼ż na prihl├ísenie motorov├ęho vozidla do evidencie. In├Żmi slovami,┬ápred├ívaj├║ci neplat├ş ┼żiadne poplatky v┬ás├║vislosti s┬ápredajom a odhl├ísen├şm motorov├ęho vozidla, t├íto povinnos┼ą pripad├í kupuj├║cemu pri prihl├ísen├ş vozidla.

Prepis auta v okrese

Pri prepise vozidla v okrese musia by┼ą pr├ştomn├ş dr┼żite─ż aj kupuj├║ci, teda p├┤vodn├Ż aj nov├Ż majite─ż aj s dokladmi toto┼żnosti. V┬ápr├şpade absencie je potrebn├ę ma┼ą podp├şsan├ę ├║radne overen├ę splnomocnenie od splnomocnite─ża (nepr├ştomnej osoby). Od┬á1.8.2019┬ása u┼ż nepredkladaj├║ ┼żiadosti o prihl├ísenie vozidla do evidencie vozidiel, ani ┼żiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel. Po novom sta─Ź├ş ak predlo┼ż├şte potrebn├ę doklady a pr├şslu┼ín├Ż pracovn├şk na dopravnom in┼ípektor├íte za v├ís vypln├ş ┼żiados┼ą o prihl├ísenie vozidla do evidencie. Po predlo┼żen├ş v┼íetk├Żch dokumentov v├ím bude vypo─Ź├ştan├Ż┬áspr├ívny poplatok┬á na z├íklade v├Żkonu motora a┬áveku v├í┼ího vozidla.

Po zaplaten├ş spr├ívneho poplatku dostanete doklad o zaplaten├ş, ktor├Ż n├ísledne odovzd├íte zamestnancovi dopravn├ęho in┼ípektor├ítu. Po vykonan├ş v┼íetk├Żch t├Żchto ├║konov dostanete nov├ę osved─Źenie o┬áevidencii ─Źas┼ą II a pr├şslu┼ín├ę┬ápozn├ívacie zna─Źky s┬ánov├Żm ─Ź├şslom. Osved─Źenie o evidencii ─Źas┼ą I┬áv├ím bude bezplatne dodato─Źne zaslan├ę po┼ítou do 30dn├ş.

Pri zmene vlastn├şka vozidla v okrese je dr┼żite─ż povinn├Ż predlo┼żi┼ą nasleduj├║ce doklady

 • Osved─Źenie o evidencii ─Źas┼ą II, alebo p├┤vodne vydan├ę osved─Źenie o evidencii alebo technick├Ż preukaz vozidla a osved─Źenie o evidencii vozidla.
 • ─îipov├║ kartu osved─Źenie o evidencii ─Źas┼ą I, ak bolo vydan├í.
 • Ak je dr┼żite─żom vozidla pr├ívnick├í osoba, je potrebn├Ż origin├ílny v├Żpis z obchodn├ęho registra alebo┬á┼żivnostensk├Ż list.
 • Nov├Ż dr┼żite─ż predlo┼ż├ş doklad o predbe┼żnom poisten├ş zodpovednosti za ┼íkodu sp├┤soben├║ prev├ídzkou motorov├ęho vozidla.
 • Ak kupuj├║ci vozidla nie je osobne pr├ştomn├Ż na org├íne Policajn├ęho zboru, tak je p├┤vodn├Ż dr┼żite─ż┬ápri ozn├ímen├ş zmeny dr┼żby vozidla┬ápovinn├Ż predlo┼żi┼ą p├şsomn├ę splnomocnenie s osved─Źen├Żm podpisom osoby, na ktor├║ sa dr┼żba vozidla previedla alebo dokladu o┬ánadobudnut├ş vlastn├şckeho pr├íva k vozidlu s osved─Źen├Żm podpisom osoby, na ktor├║ sa dr┼żba vozidla previedla.
 • Spr├ívny poplatokpod─ża v├Żkonu a┬áveku vozidla.
 • Platn├Ż doklad toto┼żnosti.

Prepis auta mimo okresu

Prepis auta medzi dvoma okresmi┬ánast├íva vo viacer├Żch pr├şpadoch. Napr├şklad pri zmene dr┼żite─ża vozidla (pri predaji a┬ák├║pe, darovan├ş, at─Ć.) alebo pri zmene trval├ęho pobytu. V┬ápr├şpade prepisu auta do in├ęho okresu je potrebn├ę zmeni┼ą doklady k┬ávozidlu, preto rovnako je nutn├ę vozidlo z┬áp├┤vodn├ęho okresu p├┤vodn├Żm majite─żom odhl├ísi┼ą a┬áprihl├ísi┼ą v┬ánovom okrese nov├Żm majite─żom alebo rovnak├Żm majite─żom odhl├ísi┼ą v┬ástarom okrese a┬áprihl├ísi┼ą v┬ánovom okrese.

Od 1.1.2016 pri prepise vozidla mimo okresu musia by┼ą tie┼ż pr├ştomn├ş dr┼żite─ż aj kupuj├║ci, teda p├┤vodn├Ż aj nov├Ż dr┼żite─ż, aj s dokladmi toto┼żnosti. V┬ápr├şpade nepr├ştomnosti kupuj├║ceho je potrebn├ę ma┼ą podp├şsan├ę ├║radne overen├ę splnomocnenie od splnomocnite─ża.

Pri prepise vozidla v okrese demontujete pozn├ívacie tabu─żky s eviden─Źn├Żm ─Ź├şslom vozidla, tie n├ísledne odovzd├íte osobe zodpovednej za prevzatie star├Żch pozn├ívac├şch zna─Źiek. Od 1.12.2019 u┼ż nie je pod─ża z├íkona ─Ź. 393/2019 Z.z. potrebn├ę pristavi┼ą vozidlo ku technickej kontrole.

Pri zmene vlastn├şka vozidla mimo┬áokresu je kupuj├║ci povinn├Ż predlo┼żi┼ą nasleduj├║ce doklady

 • Osved─Źenie o evidencii ─Źas┼ą II so z├ípisom odhl├ísenia, alebo p├┤vodne vydan├ę osved─Źenie o evidencii alebo technick├Ż preukaz vozidla so z├ípisom odhl├ísenia a osved─Źenie o evidencii vozidla.
 • P├┤vodn├ę tabu─żky s eviden─Źn├Żm ─Ź├şslom.
 • ─îipov├║ kartu osved─Źenie o evidencii ─Źas┼ą I, ak bolo vydan├í.
 • Ak je dr┼żite─żom vozidla pr├ívnick├í osoba, je potrebn├Ż origin├ílny v├Żpis z obchodn├ęho registra alebo┼żivnostensk├Ż list.
 • Platn├ę potvrdenie o poisten├ş zodpovednostiza ┼íkodu sp├┤soben├║ prev├ídzkou motorov├ęho vozidla.
 • Splnomocnenie, ak je dr┼żite─ż alebo vlastn├şk vozidla zastupovan├Ż, s ├║radne overen├Żm podpisom splnomocnite─ża.
 • Ak┬ávozidlo nebolo prihl├ísen├ę do 30 dn├ş, aj odborn├Ż posudok o kontrole originality vozidla, nie star┼í├ş ako 15 dn├ş s v├Żsledkom ÔÇťsp├┤sobil├ęÔÇŁ (v takom pr├şpade nie je potrebn├ę umo┼żni┼ą porovnanie ├║dajov uv├ídzan├Żch v dokladoch s ├║dajmi priamo na vozidle). Ak vozidlo nebude┬áprihl├ísen├ę ani do 60 dn├ş,pol├şcia zaeviduje tabu─żky s eviden─Źn├Żm ─Ź├şslom vozidla a┬áosved─Źenia o evidencii┬áako odcudzen├ę.
 • Spr├ívny poplatok pod─ża v├Żkonu vozidla a d├ítumu prvej evidencie +┬á33ÔéČ┬áza ┼ítandardn├ę 2 ks plechov├Żch TE─î pozn├ívac├şch zna─Źiek, vozidl├í iba s jednou TE─î 1 x┬á16,50ÔéČ; pri pres┼ąahovan├ş dr┼żite─ża sa spr├ívny poplatok za prevod dr┼żby neplat├ş; plat├ş sa len┬ápoplatok┬á33 ÔéČ┬áza 2 ks TE─î alebo 16,50 za 1 ks TE─î.
 • Platn├Ż doklad toto┼żnosti.
Prepis auta
Prepis auta z in├ęho okresu zah┼Ľ┼ła aj v├Żmenu pozn├ívac├şch zna─Źiek.

Ako u┼íetri┼ą pri prepise vozidla?

Na spr├ívnych poplatkoch┬ám├┤┼żete u┼íetri┼ą┬ánemal├Ż peniaz. Cena prepisu auta pri prihl├ísen├ş vozidla cez internet sa m├┤┼że zn├ş┼żi┼ą a┼ż o 50 percent. Podmienkou je v┼íak elektronick├Ż ob─Źiansky preukaz┬ás ─Źipom, bezpe─Źnostn├Żm osobn├Żm k├│dom a kvalifikovan├Żm elektronick├Żm podpisom. Pre vyu┼żitie tejto z─żavy je potrebn├ę sa prihl├ísi┼ą pomocou elektronick├ęho ob─Źianskeho preukazu na webov├║ str├ínku verejnej spr├ívy. Je v┼íak nevyhnutn├ę, aby prv├ę prihl├ísenie vozidla do evidencie vykonal len predajca vozidiel, ktor├Ż je registrovan├Ż v N├írodnej evidencii vozidiel.

Poplatok za z├ípis vozidla do evidencie sa zni┼żuje:

 • Fyzickej osobe s┬ápreukazom zdravotne ┼ąa┼żko postihnut├Ż alebo ak ide o┬ávozidlo upraven├ę na prepravu osoby s ┼ąa┼żk├Żm zdravotn├Żm postihnut├şm o 50%, najviac v┼íak do 100 eur.
 • Dr┼żite─żovi hybridn├ęho motorov├ęho vozidla, hybridn├ęho elektrick├ęho vozidla, motorov├ęho vozidla s pohonom na stla─Źen├Ż zemn├Ż plyn (CNG), motorov├ęho vozidla s pohonom na skvapalnen├Ż zemn├Ż plyn (LNG) a motorov├ęho vozidla na vod├şkov├Ż pohon o 50%, najviac v┼íak do 33 eur.
 • Pri z├ípise dr┼żite─ża motorov├ęho vozidla kateg├│rie M1 a N1, ak bol na k├║pu motorov├ęho vozidla dr┼żite─żovi alebo vlastn├şkovi motorov├ęho vozidla poskytnut├Ż pr├şspevok pod─ża z├íkona ─Ź. 447/2008 Z. z. o pe┼ła┼żn├Żch pr├şspevkoch na kompenz├íciu ┼ąa┼żk├ęho zdravotn├ęho postihnutia a o zmene a doplnen├ş niektor├Żch z├íkonov v znen├ş neskor┼í├şch predpisov o 100%.

Pozrite si report├í┼ż o┬á prihlasovan├ş vozidiel do evidencie v inom okrese.

Pred k├║pou si v┼íak nezabudnite vozidlo overi┼ą! Na overenie vozidla V├ím sta─Ź├ş len┬á┼áPZ alebo VIN ─Ź├şslo vozidla.

predaj vozidla, predaj auta, predaj ojazden├ęho auta, testovacie jazda, jazda v aute, pr├şprava vozidla na predaj
dovoz auta zo zahrani─Źia, k├║pa auta, americk├ę auto, eur├│pske auto
havarijn├ę poistenie, v├Żpove─Ć havarijn├ęho poistenia, dopravn├í nehoda, fotenie nehody, zni─Źen├ę auto, zr├í┼żka
Predchadzaj├║ci ─Źl├ínok
─Äal┼í├ş ─Źl├ínok

Partneri