Na─Ź├ştav├ím

Type to search

Predaj vozidla do autobaz├íru- v┼íetko, ─Źo potrebujete vedie┼ą

Veronika 22. j├║la 2020

Chcete sa zbavi┼ą star├ęho vozidla a┬áneviete ako na to? Potrebujete predaj auta uskuto─Źni┼ą ─Źo najsk├┤r? Rozm├Ż┼í─żate predaj vozidla vykona┼ą cez autobaz├ír? Porad├şme v├ím ako najlep┼íie preda┼ą auto cez bazo┼í.

predaj vozidla do autobazáru
Predaj auta do autobaz├íru je ove─ża jednoduch┼í├ş, ako predaj s├║kromnej osobe.

Bez oh─żadu na va┼íe okolnosti, nie je predaj ojazden├ęho vozidla tak├Ż jednoduch├Ż, ako vyzer├í.┬áVy┼żaduje si ─Źas, energiu a zvy─Źajne aj peniaze. Ak sa rozhodnete pre samostatn├Ż predaj, budete musie┼ą zhroma┼żdi┼ą potrebn├ę dokumenty, stanovi┼ą po┼żadovan├║ cenu, inzerova┼ą svoje auto a potom komunikova┼ą s potenci├ílnymi kupuj├║cimi.

Na┼í┼ąastie m├íte mo┼żnos┼ą si tento proces zjednodu┼íi┼ą, ak sa rozhodnete preda┼ą vozidlo autobaz├íru.┬áNebudete musie┼ą sk├║ma┼ą trh, ur─Źova┼ą ceny, inzerova┼ą alebo tr├ívi┼ą ─Źas ukazovan├şm auta a jednan├şm so v┼íetk├Żmi potenci├ílnymi kupuj├║cimi. ─îas s├║ peniaze.┬áAk si cen├şte svoj ─Źas, budete s├║hlasi┼ą s t├Żm, ┼że predaj vozidla v autorizovanom obchode je omnoho jednoduch┼í├ş ako predaj s├║kromn├ęmu kupcovi.┬á

7 krokov, ktor├ę nesmiete zabudn├║┼ą pri predaji vozidla s├║kromnej osobe

1. Zisti┼ą hodnotu vozidla

Ak chcete, aby va┼íe auto vy─Źnievalo z pon├║k ostatn├Żch ojazden├Żch vozidiel, najprv mus├şte odhadn├║┼ą hodnotu v├í┼ího automobilu, aby ste pre vozidlo mohli nastavi┼ą atrakt├şvnu cenu. Pam├Ątajte na to, ┼że mus├şte nastavi┼ą cenu vozidla mierne nad s├║─Źasn├║ trhov├║ hodnotu, aby ste mali priestor na pr├şpadn├ę zjedn├ívanie.

2. Zhroma┼żdenie dokladov

Medzi doklady potrebn├ę na predaj ojazden├ęho vozidla patria z├íznamy o ├║dr┼żbe, k├║pna listina, zbavenie zodpovednosti, dokumenty o z├íruke a dokument├ícia k aktu├ílnemu stavu vozidla. Ak st├íle dlhujete peniaze na p├┤┼żi─Źku svojho vozidla, kontaktujte verite─ża a zistite, ─Źi je mo┼żn├ę uskuto─Źni┼ą predaj auta.

3. Pripravte auto na predaj

Pri predaji je nevyhnutn├ę auto poriadne vy─Źisti┼ą.┬áJe potrebn├ę vy─Źisti┼ą exteri├ęr aj interi├ęr, vymeni┼ą v┼íetky po┼íkoden├ę komponenty a┬ápripravi┼ą vozidlo do predajn├ęho stavu.┬áV┬átomto pr├şpade je dobr├ę vyh─żada┼ą aj automechanika, ktor├Ż priprav├ş a skontroluje stav vozidla. Venujte osobitn├║ pozornos┼ą v┼íetk├Żm detailom, ktor├ę m├┤┼żu potenci├ílneho kupuj├║ceho odl├íka┼ą od k├║py vozidla.

hodnota vozidla, predaj vozidla, ─żudia pod├ívaj├║ci si ruky
Niektor├ę autobaz├íre si ├║─Źtuj├║ poplatok za ur─Źenie hodnoty vozidla.

4. Vytvorte p├║tav├ę fotografie

P├║tav├ę fotografie buduj├║ d├┤veru v mysli kupuj├║cich a va┼íe auto vynikne od ostatn├Żch ojazden├Żch vozidiel. Pre va┼íu reklamu by ste mali ma┼ą obr├ízky vysokej kvality z viacer├Żch uhlov.┬áTo zah┼Ľ┼ła v┼íetky strany vonkaj┼íieho, predn├ęho a zadn├ęho sedadla, kufra, pr├şstrojovej dosky, kobercov, kolies a motora. Nezabudnite na zauj├şmav├Ż┬ápopis a┬ádodato─Źn├ę inform├ície o vozidle, teda┬átechnick├ę parametre, pr├şpadne┬ápo┼íkodenia┬áalebo in├ę┬áne┼ítandardn├ę vybavenie vozidla.

5. Vyh─żadajte vhodn├ę miesto na reklamu

V dne┼ínej dobe m├íte k dispoz├şcii ve─ża mo┼żnost├ş, ako preda┼ą va┼íe vozidlo kupcovi.┬áM├┤┼żete vyu┼żi┼ą soci├ílne m├ędi├í, online baz├íre, v├Żvesn├ę ┼ít├ştky, noviny alebo in├ę tla─Źen├ę m├ędi├í.

6. Vyjednajte predajn├║ cenu

Pri samotnej k├║pe v├Ą─Ź┼íina kupuj├║cich osobn├Żch automobilov o─Źak├íva zjedn├ívanie ceny.┬áNebojte sa zjedn├íva┼ą, aby ste dostali cenu, pri ktorej bud├║ obe strany spokojn├ę.┬áZap├ş┼íte si najni┼ż┼íiu prijate─żn├║ cenu a nikdy neklesnite pod t├║to sumu.

7. Dokon─Źite predaj

Pred ├║spe┼ín├Żm prevodom vlastn├şctva na in├║ osobu budete musie┼ą urobi┼ą nieko─żko ├║konov.┬áPredaj nebude dokon─Źen├Ż, k├Żm neukon─Ź├şte┬áprevod pr├ív. Vozidlo je potrebn├ę odovzda┼ą so v┼íetk├Żmi potrebn├Żmi s├║─Źas┼ąami a┬áv├Żbavou, ktor├í je uveden├í v┬ázmluve. Oh─żadom odovzdania dokladov sa m├┤┼żu zmluvn├ę strany dohodn├║┼ą, ke─Ć┼że je nutn├ę e┼íte dorie┼íi┼ą odhl├ísenie a┬áprepis vozidla na dopravnom in┼ípektor├íte.

predaj auta, autobazar
V┼żdy je v├Żhodnej┼íie preda┼ą vozidlo s├║kromnej osobe ako autobaz├íru.

Pri predaji auta baz├íru m├íte na v├Żber z dvoch typov baz├írov:

  • ┬áautobaz├íre s komision├ílnym,
  • autobaz├íre s priamym predajom.

Rozdiel autobaz├írov spo─Ź├şva v┬ázmene vlastn├şctva auta. Baz├ír, ktor├Ż realizuje komision├ílny predaj, bude vystupova┼ą iba ako┬ásprostredkovate─ż.┬áK├Żm vozidlo nen├íjde ─Ćal┼íieho kupca, budete vlastn├şkom vozidla na─Ćalej vy. To znamen├í, ┼że budete ma┼ą povinnos┼ą plati┼ą povinn├ę zmluvn├ę poistenie a┬ákupuj├║ci bude zmluvu uzatv├íra┼ą s┬ávami. V┬ádruhom pr├şpade, ak sa rozhodnete vyu┼żi┼ą slu┼żby baz├íru, ktor├Ż sa zaober├í priamym predajom vozidiel, autobaz├ír od v├ís┬ávozidlo odk├║pi ako pr├ívnick├í osoba a┬ástane sa tak nov├Żm vlastn├şkom vozidla, ktor├ę potom ─Ćalej pon├║ka na predaj.

Jednou z┬ánajv├Ą─Ź┼í├şch v├Żhod predaja automobilu predajcovi je, ┼że sa nemus├şte ob├íva┼ą, ┼że nen├íjdete kupca na auto.┬á Nev├Żhodou je v┼íak to, ┼że pon├║kan├í cena nebude ─Źasto sp─║┼ła┼ą va┼íu predstavu o┬áhodnote vozidla.┬á Existuje v┼íak nieko─żko ├║konov, ktor├ę m├┤┼żete urobi┼ą vopred, aby ste zabezpe─Źili, ┼że za vozidlo obdr┼ż├şte dostatok pe┼łaz├ş.

Ako preda┼ą vozidlo autorizovan├ęmu servisu?

Predt├Żm, ako vozidlo doveziete k predajcovi, uistite sa, ┼że je va┼íe auto v┬áperfektnom stave, pripraven├ę na┬áprehliadku. Preto je nevyhnutn├ę, aby bolo┬ávozidlo d├┤kladne umyt├ę a┬áupratan├ę. Je dobr├ę skontrolova┼ą vozidlo mechanikom a┬áuisti┼ą sa, ┼że je najlep┼íie pripraven├ę na predaj vozidla. ─îasto kr├ít v├ím vedia poradi┼ą, ako ur─Źi┼ą hodnotu v├í┼ího vozidla. ─Äalej odpor├║─Źame vykona┼ą prieskum o tom, ko─żko va┼íe vozidlo stoj├ş.┬áZv├í┼żte pe┼ła┼żn├║ hodnotu, ako aj hodnotu v├Żmeny.

Ak sa autobaz├ír rozhodne od v├ís auto odk├║pi┼ą, je potrebn├ę uvies┼ą v┼íetky parametre vozidla. Samozrejmos┼ąou je aj┬ásk├║┼íobn├í jazda a┬áprehliadka vozidla, ktor├║ by ste ako predajca mali umo┼żni┼ą. K├Żm predajca zhroma┼ż─Ćuje inform├ície o automobile, servisn├ę oddelenie autobaz├íru m├┤┼że skontrolova┼ą stav vozidla. Najm├Ą jeho pneumatiky, brzdy, kvapaliny a mechanick├ę ─Źasti.

Pri ka┼żdom aute je ur─Źovanie ceny individu├ílny proces, preto┼że v┼íetky aut├í maj├║ in├Ż stupe┼ł opotrebovania a┬ámaj├║ rozdielnu v├Żbavu. Pri ur─Źen├ş pribli┼żnej ceny je ide├ílne za─Źa┼ą prieskumom na internetov├Żch port├íloch s┬ápredajom automobilov alebo priamo u┬ápredajcov vozidiel. Z├şskate tak predstavu a┬álep┼íiu orient├íciu, za ak├║ cenu sa pohybuje dan├Ż model auta. Pri stanoven├ş ceny zoh─żad┼łujte najm├Ą┬ávek vozidla, po─Źet najazden├Żch kilometrov, v├Żbavu, celkov├Ż stav auta a po┼íkodenia.

Vo v┼íeobecnosti je zn├íme, ┼że pri predaji auta autobaz├íru dostanete menej pe┼łaz├ş ne┼ż v┬ápr├şpade, ke─Ć vozidlo pred├íte s├║kromnej osobe samostatne. Autobaz├ír toti┼żto v┬ácene zoh─żad┼łuje v┼íetky ostatn├ę v├Żdavky, ako┬ánapr├şklad uskladnenie, testy vozidla, zabezpe─Źenie v┼íetk├Żch┬áadministrat├şvnych ├║konov, opravu vozidla┬áa┬ápodobne.

Ak auto pred├ívate baz├íru s┬ápriamym predajom, vystavia v├ím┬ák├║pnopredajn├║ zmluvu, zatia─ż ─Źo baz├íre s komision├ílnym predajom v├ím bud├║ vystavova┼ą┬ázmluvu o┬ásprostredkovan├ş predaja┬áalebo┬ázmluvu o┬ákomision├ílnom predaji.┬á V┬ázmluve mus├ş by┼ą jasne stanoven├í┬ápredajn├í cena, trvanie z├íru─Źnej doby┬áa┬áostatn├ę┬ápodmienky predaja┬ávr├ítane┬ávymedzenia zodpovednosti za ┼íkody.

Doklady potrebn├ę pri predaji vozidla autobaz├íru:

  • Doklad toto┼żnosti.
  • Ve─żk├Ż technick├Ż preukaz.
  • Doklad o┬áplatnom PZP.
  • Mal├Ż technick├Ż preukaz.
  • Doklad o┬áemisi├ích.
  • Servisn├í kni┼żka.

Mnoh├ę autobaz├íre v├ím auto vyplatia po podp├şsan├ş zmluvy┬áv┬áhotovosti.┬áM├┤┼żu v├ís taktie┼ż oslovi┼ą s ponukou v├Żmeny v├í┼ího auta za in├ę. Ak bude hodnota v├í┼ího auta vy┼í┼íia ne┼ż hodnota kupovan├ęho auta, rozdiel v├ím vyplatia v┬áhotovosti.

Kone─Źn├Żm ├║konom pri predaji vozidla baz├íru (priamym predajom) je odhl├ísenia vozidla. Od┬á1.1.2016┬ámus├ş by┼ą pri odhl├ísen├ş vozidla pr├ştomn├Ż aj nov├Ż majite─ż. V┬ápr├şpade, ┼że sa nov├Ż majite─ż nem├┤┼że dostavi┼ą, na dopravn├Ż in┼ípektor├ít je potrebn├ę predlo┼żi┼ą ├║radne overen├ę splnomocnenie.

zmluvn├ę podmienky, predaj vozidla autobaz├íru, dokumenty
Pri podpisovan├ş dokumentov si v┼żdy pre─Ź├ştajte podmienky zmluvy!

Nezabudnite porovna┼ą ka┼żd├║ ponuku predajcu s┬áin├Żmi ponukami┬á konkuren─Źn├Żch predajcov automobilov. Ponuky sa m├┤┼żu l├ş┼íi┼ą t├Żm, ako sa trh s automobilmi men├ş. ─î├şm dlh┼íie ─Źak├íte na predaj vozidla, t├Żm sa cena vozidla m├┤┼że radik├ílne zn├ş┼żi┼ą. Nezabudnite, ┼że ka┼żd├Ż predajca je in├Ż.┬áAk m├í predajca pr├şli┼í ve─ża vozidiel, ktor├ę sa sna┼ż├ş preda┼ą, m├┤┼że to vies┼ą k ponuke, ktor├í je ni┼ż┼íia ako ste o─Źak├ívali.

Po predaji vozidla sa m├┤┼żete zamera┼ą na k├║pu v├í┼ího nov├ęho vozidla:

predaj auta, autobazar
Tags:
─Äal┼í├ş ─Źl├ínok

Partneri