Načítavám

Type to search

Predaj vozidla do autobazáru- všetko, čo potrebujete vedieť

Veronika 22. júla 2020

Chcete sa zbaviť starého vozidla a neviete ako na to? Potrebujete predaj auta uskutočniť čo najskôr? Rozmýšľate predaj vozidla vykonať cez autobazár? Poradíme vám ako najlepšie predať auto cez bazoš.

predaj vozidla do autobazáru
Predaj auta do autobazáru je oveľa jednoduchší, ako predaj súkromnej osobe.

Bez ohľadu na vaše okolnosti, nie je predaj ojazdeného vozidla taký jednoduchý, ako vyzerá. Vyžaduje si čas, energiu a zvyčajne aj peniaze. Ak sa rozhodnete pre samostatný predaj, budete musieť zhromaždiť potrebné dokumenty, stanoviť požadovanú cenu, inzerovať svoje auto a potom komunikovať s potenciálnymi kupujúcimi.

Našťastie máte možnosť si tento proces zjednodušiť, ak sa rozhodnete predať vozidlo autobazáru. Nebudete musieť skúmať trh, určovať ceny, inzerovať alebo tráviť čas ukazovaním auta a jednaním so všetkými potenciálnymi kupujúcimi. Čas sú peniaze. Ak si ceníte svoj čas, budete súhlasiť s tým, že predaj vozidla v autorizovanom obchode je omnoho jednoduchší ako predaj súkromnému kupcovi. 

7 krokov, ktoré nesmiete zabudnúť pri predaji vozidla súkromnej osobe

1. Zistiť hodnotu vozidla

Ak chcete, aby vaše auto vyčnievalo z ponúk ostatných ojazdených vozidiel, najprv musíte odhadnúť hodnotu vášho automobilu, aby ste pre vozidlo mohli nastaviť atraktívnu cenu. Pamätajte na to, že musíte nastaviť cenu vozidla mierne nad súčasnú trhovú hodnotu, aby ste mali priestor na prípadné zjednávanie.

2. Zhromaždenie dokladov

Medzi doklady potrebné na predaj ojazdeného vozidla patria záznamy o údržbe, kúpna listina, zbavenie zodpovednosti, dokumenty o záruke a dokumentácia k aktuálnemu stavu vozidla. Ak stále dlhujete peniaze na pôžičku svojho vozidla, kontaktujte veriteľa a zistite, či je možné uskutočniť predaj auta.

3. Pripravte auto na predaj

Pri predaji je nevyhnutné auto poriadne vyčistiť. Je potrebné vyčistiť exteriér aj interiér, vymeniť všetky poškodené komponenty a pripraviť vozidlo do predajného stavu. V tomto prípade je dobré vyhľadať aj automechanika, ktorý pripraví a skontroluje stav vozidla. Venujte osobitnú pozornosť všetkým detailom, ktoré môžu potenciálneho kupujúceho odlákať od kúpy vozidla.

hodnota vozidla, predaj vozidla, ľudia podávajúci si ruky
Niektoré autobazáre si účtujú poplatok za určenie hodnoty vozidla.

4. Vytvorte pútavé fotografie

Pútavé fotografie budujú dôveru v mysli kupujúcich a vaše auto vynikne od ostatných ojazdených vozidiel. Pre vašu reklamu by ste mali mať obrázky vysokej kvality z viacerých uhlov. To zahŕňa všetky strany vonkajšieho, predného a zadného sedadla, kufra, prístrojovej dosky, kobercov, kolies a motora. Nezabudnite na zaujímavý popis a dodatočné informácie o vozidle, teda technické parametre, prípadne poškodenia alebo iné neštandardné vybavenie vozidla.

5. Vyhľadajte vhodné miesto na reklamu

V dnešnej dobe máte k dispozícii veľa možností, ako predať vaše vozidlo kupcovi. Môžete využiť sociálne médiá, online bazáre, vývesné štítky, noviny alebo iné tlačené médiá.

6. Vyjednajte predajnú cenu

Pri samotnej kúpe väčšina kupujúcich osobných automobilov očakáva zjednávanie ceny. Nebojte sa zjednávať, aby ste dostali cenu, pri ktorej budú obe strany spokojné. Zapíšte si najnižšiu prijateľnú cenu a nikdy neklesnite pod túto sumu.

7. Dokončite predaj

Pred úspešným prevodom vlastníctva na inú osobu budete musieť urobiť niekoľko úkonov. Predaj nebude dokončený, kým neukončíte prevod práv. Vozidlo je potrebné odovzdať so všetkými potrebnými súčasťami a výbavou, ktorá je uvedená v zmluve. Ohľadom odovzdania dokladov sa môžu zmluvné strany dohodnúť, keďže je nutné ešte doriešiť odhlásenieprepis vozidla na dopravnom inšpektoráte.

predaj auta, autobazar
Vždy je výhodnejšie predať vozidlo súkromnej osobe ako autobazáru.

Pri predaji auta bazáru máte na výber z dvoch typov bazárov:

  •  autobazáre s komisionálnym,
  • autobazáre s priamym predajom.

Rozdiel autobazárov spočíva v zmene vlastníctva auta. Bazár, ktorý realizuje komisionálny predaj, bude vystupovať iba ako sprostredkovateľ. Kým vozidlo nenájde ďalšieho kupca, budete vlastníkom vozidla naďalej vy. To znamená, že budete mať povinnosť platiť povinné zmluvné poistenie a kupujúci bude zmluvu uzatvárať s vami. V druhom prípade, ak sa rozhodnete využiť služby bazáru, ktorý sa zaoberá priamym predajom vozidiel, autobazár od vás vozidlo odkúpi ako právnická osoba a stane sa tak novým vlastníkom vozidla, ktoré potom ďalej ponúka na predaj.

Jednou z najväčších výhod predaja automobilu predajcovi je, že sa nemusíte obávať, že nenájdete kupca na auto.  Nevýhodou je však to, že ponúkaná cena nebude často spĺňať vašu predstavu o hodnote vozidla.  Existuje však niekoľko úkonov, ktoré môžete urobiť vopred, aby ste zabezpečili, že za vozidlo obdržíte dostatok peňazí.

Ako predať vozidlo autorizovanému servisu?

Predtým, ako vozidlo doveziete k predajcovi, uistite sa, že je vaše auto v perfektnom stave, pripravené na prehliadku. Preto je nevyhnutné, aby bolo vozidlo dôkladne umyté a upratané. Je dobré skontrolovať vozidlo mechanikom a uistiť sa, že je najlepšie pripravené na predaj vozidla. Často krát vám vedia poradiť, ako určiť hodnotu vášho vozidla. Ďalej odporúčame vykonať prieskum o tom, koľko vaše vozidlo stojí. Zvážte peňažnú hodnotu, ako aj hodnotu výmeny.

Ak sa autobazár rozhodne od vás auto odkúpiť, je potrebné uviesť všetky parametre vozidla. Samozrejmosťou je aj skúšobná jazda a prehliadka vozidla, ktorú by ste ako predajca mali umožniť. Kým predajca zhromažďuje informácie o automobile, servisné oddelenie autobazáru môže skontrolovať stav vozidla. Najmä jeho pneumatiky, brzdy, kvapaliny a mechanické časti.

Pri každom aute je určovanie ceny individuálny proces, pretože všetky autá majú iný stupeň opotrebovania a majú rozdielnu výbavu. Pri určení približnej ceny je ideálne začať prieskumom na internetových portáloch s predajom automobilov alebo priamo u predajcov vozidiel. Získate tak predstavu a lepšiu orientáciu, za akú cenu sa pohybuje daný model auta. Pri stanovení ceny zohľadňujte najmä vek vozidla, počet najazdených kilometrov, výbavu, celkový stav auta a poškodenia.

Vo všeobecnosti je známe, že pri predaji auta autobazáru dostanete menej peňazí než v prípade, keď vozidlo predáte súkromnej osobe samostatne. Autobazár totižto v cene zohľadňuje všetky ostatné výdavky, ako napríklad uskladnenie, testy vozidla, zabezpečenie všetkých administratívnych úkonov, opravu vozidla a podobne.

Ak auto predávate bazáru s priamym predajom, vystavia vám kúpnopredajnú zmluvu, zatiaľ čo bazáre s komisionálnym predajom vám budú vystavovať zmluvu o sprostredkovaní predaja alebo zmluvu o komisionálnom predaji.  V zmluve musí byť jasne stanovená predajná cena, trvanie záručnej doby a ostatné podmienky predaja vrátane vymedzenia zodpovednosti za škody.

Doklady potrebné pri predaji vozidla autobazáru:

  • Doklad totožnosti.
  • Veľký technický preukaz.
  • Doklad o platnom PZP.
  • Malý technický preukaz.
  • Doklad o emisiách.
  • Servisná knižka.

Mnohé autobazáre vám auto vyplatia po podpísaní zmluvy v hotovosti. Môžu vás taktiež osloviť s ponukou výmeny vášho auta za iné. Ak bude hodnota vášho auta vyššia než hodnota kupovaného auta, rozdiel vám vyplatia v hotovosti.

Konečným úkonom pri predaji vozidla bazáru (priamym predajom) je odhlásenia vozidla. Od 1.1.2016 musí byť pri odhlásení vozidla prítomný aj nový majiteľ. V prípade, že sa nový majiteľ nemôže dostaviť, na dopravný inšpektorát je potrebné predložiť úradne overené splnomocnenie.

zmluvné podmienky, predaj vozidla autobazáru, dokumenty
Pri podpisovaní dokumentov si vždy prečítajte podmienky zmluvy!

Nezabudnite porovnať každú ponuku predajcu s inými ponukami  konkurenčných predajcov automobilov. Ponuky sa môžu líšiť tým, ako sa trh s automobilmi mení. Čím dlhšie čakáte na predaj vozidla, tým sa cena vozidla môže radikálne znížiť. Nezabudnite, že každý predajca je iný. Ak má predajca príliš veľa vozidiel, ktoré sa snaží predať, môže to viesť k ponuke, ktorá je nižšia ako ste očakávali.

Po predaji vozidla sa môžete zamerať na kúpu vášho nového vozidla:

prepis auta elektronicky, postup pri prepise auta, počítač, práca na počítači, práce v kancelárii
Tags:

Partneri