Načítavám

Type to search

Zvažujete kúpu vozidla zo zahraničia? Aké sú podmienky pri dovoze auta zo zahraničia, konkrétne z krajín mimo EÚ? Neviete, či je potrebné vykonať kontrolu originality auta? V nasledujúcom článku sa dozviete podrobné informácie a návod na bezproblémový dovoz automobilu.

dovoz auta zo zahraničia, cestovanie, západ slnka, kúpa nového auta
Ako si overiť vozidlo pri jeho kúpe.

Dovoz auta zo zahraničia je pre mnohých vodičov skvelou možnosťou, ako kúpiť kvalitné vozidlo za atraktívnu cenu.  Je známe, že cesty na západe sú lepšie, kvalitnejšie a životná úroveň obyvateľov je vyššia. Vďaka tomu sú vozidlá prevádzkované v zahraničí bohato vybavené, menej opotrebované a častejšie servisované v autorizovaných servisoch. To nám dáva nádej na bezproblémovú kúpu a dlhšiu prevádzku, ako aj príležitosť predať auto neskôr za dobrú cenu.

Dovoz auta zo zahraničia je možné vykonať tromi spôsobmi. Najmenej využívaný spôsob je oslovenie špecializovaných spoločností, ktoré vám nájdu auto presne podľa vašich potrieb. Toto je však najdrahšia alternatíva.

Najčastejší spôsob ako kúpiť vozidlo zo zahraničia sú predajne vozidiel. Je to lacnejšie riešenie, ale predstavuje väčšie riziko. Napriek tomu, že fungujú spoľahlivé predajne automobilov, stále existujú také, ktoré dovezené vozidlá zo zahraničia využívajú na podvod. Môžete sa stretnúť s prípadmi pretáčania najazdených kilometrov (stočené kilometre) alebo s vykonávaním opráv na vozidlách, ktoré slúžia iba na zakrytie závadDokumenty, ktoré sa predkladajú klientom, vyvolávajú mnoho nejasností a problémov.

Veľa ľudí si vyberie aj tretí spôsob a svoje vysnívané auto si zo zahraničia privezú sami. Každý, kto sa rozhodne pre tento spôsob kúpy vozidla, by mal vykonať príslušné prípravy a uistiť sa, že všetko prebehne podľa plánu. Najbezpečnejšie je vybrať a skontrolovať vozidlo spolu s odborníkom a až potom ho priviezť späť domov.

Nezabúdajte na to, že dovoz vozidla zo zahraničia nepredstavuje len samotnú kúpu a dovoz vozidla na Slovensko. Je potrebné vykonať niekoľko úkonov navyše. Pokiaľ ide o nákup vozidla právnickou osobou, je potrebné aby pri prihlasovaní vozidla bola prítomná osoba zastupujúca danú spoločnosť napr. konateľ spoločnosti, živnostník, alebo osoba úradne splnomocnená.

dovoz vozidla zo zahraničia, odovzdanie vozidla, predaj vozidla
Pred tým ako sa rozhodnete vozidlo kúpiť, skontrolujte príslušné dokumenty ku vozidlu.

Postup pre kúpu a dovoz auta zo zahraničia

Ak ste sa rozhodli pre dovoz vozidla zo zahraničia, konkrétne z krajiny, ktorá nie je členským štátom EÚ, pri kúpe vozidla musíte zaplatiť clo a daň z pridanej hodnoty. Tento poplatok môžete zaplatiť na dvoch dostupných miestach. V prvom prípade môžete túto čiastku zaplatiť na vstupnom colnom úrade v rámci krajín EÚ, alebo vyhľadáte colný úrad v mieste vášho bydliska.

Ako prvé si je potrebné vybrať, akým spôsobom zabezpečíte prevoz auta zo zahraničia. Máte na výber z troch možností: odtiahnutie auta na prívese, oslovenie špecializovanej spoločnosti, ktorá sa zaoberá prepravou automobilov alebo si automobil priveziete sami. V takom prípade si musíte vybaviť aj poistenie a prevozné značky, ktoré obdržíte od predajcov alebo konkrétnych spoločností automobilov. Ich platnosť je od 5 do 30 dní, avšak odporúčaná doba platnosti je okolo 15 dní na vybavenie všetkých potrebných úkonov na Slovensku. Uistite sa, že poistenie a prevozné značky platia vo všetkých krajinách, cez ktoré budete prechádzať.

dovoz auta zo zahraničia, odťahová služba, odťahové auto, červené auto
Nezabudnite si prepočítať cenu prepravy vozidla mimo krajín EU.

Pri samotnej kúpe je dôležité nezabudnúť na odhlásenie vozidla pôvodným majiteľom na príslušnom dopravnom inšpektoráte v danej krajine. Tým sa vám zruší trvalé prihlásenie a umožní sa vývoz vozidla do cudziny.

Po príchode na Slovensko musíte prihlásiť vozidlo do evidencie do 15 dní od jeho nadobudnutia. Dokumenty a doklady, ktoré sú pre prihlásene vozidla zo zahraničia potrebné, sú rovnaké ako v prípade dovozu z krajín EÚ. Je povinnosťou majiteľa preložiť všetky doklady od vozidla do slovenčine. Medzi potrebné doklady patrí technický preukaz, potvrdenie o odhlásení vozidla z premávky a dokumenty STK/EK. Ak je v cudzom jazyku aj kúpna či darovacia zmluva a faktúra, musia byť taktiež preložené. Výnimkou je certifikát COC, ktorého preklad netreba.

Od 1. 1. 2008 kontrolu originality musia podstúpiť všetky motorové vozidlá dovezené zo zahraničia. Je nevyhnutné pamätať na lehotu 15 dní a podať žiadosť na prihlásenie vozidla. Pokiaľ tak neurobíte, platnosť testu vyprší a je nutné vykonať test originality znova. Pri teste originality je potrebné urobiť aj technicko-emisnú kontrolu, ktorú musíte absolvovať do 7 dní od prihlásenia vozidla. Mnohé pracoviská STK ponúkajú všetky tieto služby na rovnakom mieste a tak ušetríte čas. Podľa nariadení EÚ vozidlá musia byť schválené podľa predpisov EHK OSN alebo podľa smerníc ES a byť označené príslušnou značkou. Je to z dôvodu toho, že vozidlá dovezené z krajín mimo EÚ nemusia spĺňať parametre ako sú napr. hlučnosť a vyprodukované emisie.

Od 1.1.2016 bola úhrada poplatku do recyklačného fondu zrušená a nahradená poplatkom do environmentálneho fondu. Po jeho zaplatení získate potvrdenie o prevzatí zodpovednosti za vozidlo.

V neposlednom rade po vykonaní KO, TK a EK je potrebné navštíviť odbor dopravy na príslušnom obvodnom úrade a podať žiadosť o schválenie dovezeného vozidla, ktoré bolo dovezené z tretích krajín. V žiadosti musia byť uvedené identifikačné údaje žiadateľa. Schválenie na obvodnom úrade stojí 106 eur. V prípade, že je vozidlo schválené certifikátom konformity (COC), žiadosť o schválenie jednotlivo dovezeného vozidla nie je potrebné predkladať.

Pri kúpe vozidla zo zahraničia si dajte pozor na podvodníkov, ktorí vám budú ponúkať dokonalé autá za skvelé ceny.

škodová udalosť, neznámy vinník, poistná udalosť, dopravná nehoda, búračka, nehoda, sivé auto, červené auto, vinník nehody
kedy kupit nove auto, postup pri predaji auta, kľúče, auto, muži
darček, červené auto, mašľa, dedenie, darovanie vozidla, nový majiteľ
Tags:

Partneri