Načítavám

Type to search

Aké sú najviac poruchové autá za rok 2019

David 23. júna 2020

Viete, aké sú najhoršie hodnotené poruchové autá, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť? Aké sú najčastejšie poruchy auta, s ktorými sa môžete stretnúť a ako týmto problémom predísť? To všetko vám prináša nasledujúci článok.

 

najviac poruchové autá, porucha vozidla, opravy, majiteľ poškodeného vozidla
Nikdy nezanedbávajte údržbu vozidla.

Každý vodič po určitom čase zistí, že má problém s autom. Ak sa vyskytne problém, nikdy nie je dobré ho ignorovať. Najlepším spôsobom, ako sa neskôr vyhnúť vysokým nákladom na opravu, je čo najskôr tento problém riešiť. Udržiavanie svojho vozidla v dobrom stave je najlepšou cestou, ako predísť možným poruchám.

Kúpa automobilu zostáva pre väčšinu ľudí dôležitým investičným rozhodnutím. Vodiči musia brať do úvahy celý rad faktorov, medzi inými aj náklady na vozidlo, hodnotenie bezpečnosti a pravdepodobnosť, že auto bude v nadchádzajúcich rokoch fungovať bez akýkoľvek problémov. Pri niektorých typoch automobilov sa vždy objavia špecifické problémy. Nezáleží na značke alebo modeli, kvalite výrobného procesu alebo na tom, ako dobre bolo vozidlo udržiavané.

Bežným príznakom starnutia vozidla je aj objavovanie prvých problémov. Zvyčajne sa jedná o malé veci, ktoré sa dajú ľahko opraviť. Ak sa však tieto malé poruchy premenia na vážnejší problém,  je správny čas predať vaše vozidlo. Mnoho porúch auta súvisí s problémami týkajúcimi sa motorov alebo riadenia vozidla, s akceleráciou, problémami s kabelážou a s veľkým počtom najazdených kilometrov.

Najčastejšie poruchy vozidla

Výstražné svetlo

Výstražné alebo kontrolné svetlo motora je najčastejšou záležitosťou majiteľov osobných automobilov, nákladných automobilov a SUV. Tieto poruchové autá využívajú výstražné svetlá, ktoré sa objavia, keď jeden zo senzorov zistí chybu a zobrazí ju na prístrojovej doske. Existuje okolo 200 výstražných kódov. Pri objavení niektorého z nich je potrebné vziať vozidlo do najbližšieho servisu. V takom prípade je dôležité  analyzovať systém, zistiť zdroj výstrahy a vykonať následné opatrenia proti poškodeniu vozidla včas.

Prevodovka 

Prevodovka zabezpečuje, že všetka sila, ktorú generuje motor automobilu, sa mení na druh rotačnej sily, ktorú využívajú kolesá. Postupom času sa ozubené kolesá začnú opotrebovávať, v dôsledku čoho zistíte, že je ťažšie meniť prevodové stupne. Jedna z bežných porúch je zlyhanie  prevodovky, čo vedie k vysoko nákladnej oprave, ktorá sa môže vyšplhať až na tisíce eur. Ak je prevodovka správne udržiavaná, môže bez problémov fungovať aj po najazdených 200 000 kilometroch. Moderná automatická prevodovka má hydraulický systém pozostávajúci z niekoľkých tesnení a vedení, ktoré sa môžu poškodiť alebo upchať. V prieskume z takmer 5 000 hlásených porúch je na prvých miestach práve problém s nákladnými opravami prevodoviek, čo predstavuje 8,4% všetkých problémov.

Motor

Motor pracuje najlepšie, keď sa vzduch a palivo správne premiešajú a horia v spaľovacej komore. Na efektívne dokončenie tohto procesu musí spolupracovať celý rad komponentov paliva a zapaľovacieho systému. Aj keď veľa pohyblivých častí pomáha motoru správne fungovať, rozprašovanie alebo vynechávanie motora je jedným z hlavných a zároveň najčastejších problémov. Aby ste znížili problémy so zapaľovaním alebo rozprašovaním motora, nezabudnite vymeniť komponenty palivového a zapaľovacieho systému podľa odporúčaní výrobcu.

kontrola vozidla, porucha auta, mechanická kontrola, mechanik pod autom
Pravidelná kontrola je veľmi dôležitá.

Trasenie volantu

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa volant pri šoférovaní vozidla trasie. Ak sa volant začne triasť hneď po naštartovaní vozidla a na začiatku jazdy, často sú zdrojom problému ložiská kolies alebo poškodené komponenty odpruženia. V prípade, že sa kolesá trasú pri vyšších rýchlostiach, je možné, že problémom sú zlé vyvážené pneumatiky kolies. Aby ste tento problém mohli vyriešiť, musí auto prejsť diagnostikou a riadnou mechanickou kontrolou.

Brzdy

Rovnako ako všetky ostatné pohyblivé časti vášho vozidla, aj brzdový systém sa môže po určitom čase opotrebovať. Brzdy sú životne dôležité pre bezpečné zastavenie, takže keď sa prejavia príznaky, ako je napríklad pískanie, alebo problém s brzdovým pedálom, mali by ste vozidlo čo najskôr priviesť ku najbližšiemu profesionálnemu mechanikovi. Pískanie môže byť spôsobené aj menšími problémami, no je jasným indikátorom toho, že brzdy majú príznaky opotrebovania a je potrebné ich vymeniť.

Olejový filter

Čerstvý olej je nevyhnutný pre funkčnosť automobilu. V prípade, že neustále dopĺňate hladinu oleja, môžete mať s autom vážny problém. Ak si všimnete pokles výkonu vozidla alebo sa rozsvieti olejové svetlo, určite je potrebné olej skontrolovať. Zlá kvalita oleja alebo nepravidelná výmena oleja môže taktiež spôsobiť zablokovanie alebo zanesenie olejového filtra. Najlepšie je vymeniť olejový filter a súčasne vykonať aj výmenu oleja. Tento problém nespôsobujú len poruchové autá – môže sa to stať každému.

údržba vozidla, poruchové auto, kontrola vozidla, servis, mechanici, sivé auto, servis auta
Zverte svoje vozidlo do rúk odborníkom.

Vybitá batéria

V prípade, že zabudnete vypnúť svetlomety alebo nejaké zariadenie, môže dôjsť ku vybitiu batérie a tak stráca schopnosť udržať si náboj. Preto batériu staršiu ako 3 až 6 rokov je potrebné vymeniť. Pri novších vozidlách sa môže toto obdobie líšiť. Medzi ďalšie príčiny vybitia batérie patrí zlyhanie alternátora v rámci systému nabíjania.

Alternátor

Alternátor je časť vášho vozidla, ktorá udržuje všetky elektrické systémy a procesy v chode, hneď po tom ako sa vozidlo naštartuje. Je tiež zodpovedný za dodávanie energie do vašej batérieudržiava ju zdravú. Pri poruche alternátora dochádza k vybitiu batérie a mnohým problémom so štartovaním automobilu. Pri kontrole stavu alternátora je potrebné dodržovať intervaly údržby a uistiť sa, či bol alternátor včas vymenený.

Spotreba paliva

Keď motor beží efektívne, spaľuje palivo rýchlosťou, ktorá pomáha zlepšovať spotrebu paliva. Niektoré časti palivového systému, ako sú palivové filtre, vzduchové filtre, senzory prietoku vzduchu a senzory O2, sa nakoniec znečistia alebo sa opotrebujú. V tomto prípade dochádza k tomu, že motor pri rovnakých podmienkach spotrebuje väčšie množstvo paliva, ako bolo bežné pri neopotrebovaných komponentoch. Riešením je včasná výmena poškodených súčiastok.

kontrola podvozku motora, najviac poruchové autá porucha auta,automechanik, výmena súčiastok, servis
Poruchové autá môžu mať problémy s podvozkom - robíte ich pravidelnú kontrolu?

Štartovací motor

Štartovací motor je komponent, ktorý roztáča motor pri štarte vozidla. Ak dôjde ku jeho poruche, je to v dôsledku poškodenia elektrického solenoidu, na základe ktorého sa motor sám poškodil alebo v elektrickom systéme došlo k nejakej chybe. Je ťažké posúdiť, kedy sa štartér pravdepodobne zničil a aby sa predišlo jeho zbytočnej výmene, je najlepšie nechať túto prácu na odborníkov, aby určil príčinu problémov so štartom.

Nadmerné emisie

Emisný systém je navrhnutý tak, aby znečistenie udržal na minimálnej hodnote a zároveň zabezpečil správne fungovanie vozidla. Systém obsahuje veľa citlivých zariadení, ktoré môžu z času na čas zlyhať a ktoré spôsobujú rôzne problémy vo vozidle. Napríklad chybný senzor O2 môže začať ovplyvňovať palivovú zmes, čo vedie k neefektívnemu chodu vozidla.

Prehrievanie

Pri moderných vozidlách nedochádza ku prehrievaniu tak často. Vo väčšine automobilov je chladiaci systém veľmi zložitý a obsahuje viac senzorov, ktoré monitorujú teplotu chladiacej kvapaliny, prietok a ďalšie komponenty. Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako predísť problémom s prehriatím, je zaistiť, aby motor a vodné čerpadlo boli udržiavané a aby správne fungovali.

prehriaty motor, najviac poruchové autá, poruchy vozidla, dym z motora
Prehriaty motor predstavuje v niektorých prípadoch hrozbu!

Najviac poruchové autá

Spoľahlivosť bola vždy kľúčovým faktorom pre kupujúcich  zaujímajúcich sa o nové alebo ojazdené vozidlá. To, či existuje zlé nové auto, závisí od vášho svetonázoru. Každé auto na zozname je bezpochyby bezpečnejšie, spoľahlivejšie a rýchlejšie ako takmer všetko, čo bolo vyrobené pred 40 rokmi. Zoradili sme pre vás kategórie vozidiel, od najlepšieho po najhoršie vozidlo roku 2019.

Tento prieskum sa vykonáva každoročne a hodnotí sa najmä spoľahlivosť, poruchovosť, kvalita, cena a vlastnosti vozidla. Tohto prieskumu sa zúčastnilo až 18 117 respondentov a zaznamenali sa aj podrobnosti o všetkých problémoch, ktoré mali so svojimi vozidlami v posledných 12 mesiacoch, o tom, ako dlho trvali opravy a koľko museli zaplatiť za servis. Náklady na opravu, na ktoré sa vzťahuje záruka výrobcu (3-7 rokov), by mali byť opravené v rámci záručnej lehoty zadarmo. Avšak až polovica respondentov uviedla, že tieto náklady neboli zo strany automobilového predajcu preplatené.

Rebríček mestských a malých automobilov vo veku do 5 rokov

Poradie Značka a model Hodnotenie
1. Suzuki Celerio  2015 98,90%
2. Honda Jazz  2017 98,30%
3. Dacia Sandero  2013 97,90%
4. Škoda Citigo 2012 97,70%
5. Hyundai i10 2014 97,60%
6. Toyota Yaris 2011 97,20%
7. Honda Jazz 2008 – 2015 97,00%
8. Toyota Aygo 2014 96,90%
9. Volkswagen Up 2012 96,60%
10. Škoda Fabia 2015 95,80%
11. Hyundai i20 2015 95,70%
12. Ford Fiesta 2008 – 2015 95,70%
13. Renault Clio 2013-2019 94,40%
14. Mini Hatchback 2014 94,30%
15. Mazda 2 2015 93,90%
16. Ford Fiesta 2017 93,80%
17. Volkswagen Polo 2018 93,00%
18. Fiat 500 2009 92,50%
19. Seat Ibiza 2017 91,30%
20. Audi A1 2010-2018 90,00%
21. Volkswagen Polo 2009-2017 89,90%
22. Vauxhall Corsa 2014 89,70%
23. Nissan Note  2013-2017 87,80%
24. Peugeot 208  2012 87,00%
25. Seat Ibiza  2008-2017 86,00%
najviac poruchové auto, porucha auta, červené auto, seat ibiza,
Najmenej percent v hodnotení v kategórii mestských automobilov získal Seat Ibiza.

Rebríček rodinných automobilov vo veku do 5 rokov

Poradie Značka a model Hodnotenie
1. Škoda Rapid  2012-2019 99,40%
2. Toyota Auris  2013-2019 98,20%
3. Hyundai i30  2012-2017 97,70%
4. Kia Ceed 2012 – 2018 97,40%
5. Škoda Octavia benzín 2013 97,30%
6. Honda Civic 2012-2017 97,20%
7. BMW radu 1 benzín 2011-2019 97,00%
8. Mini Clubvan 2015 97,00%
9. Audi A3 benzín 2013 96,80%
10. Audi A3 diesel diesel 2013 96,60%
11. Ford Focus diesel 2011-2018 96,50%
12. Volkswagen Golf benzín 2013 96,10%
13. Seat Leon benzín 2013 95,90%
14. Škoda Octavia diesel 2013 95,60%
15. Honda Civic 2017 95,10%
16. Mercedes A-Class 2013-2018 94,70%
17. Benzín Ford Focus 2011 – 2018 93,60%
18. Seat Leon diesel 2013 93,60%
19. Hyundai i30 2017 93,10%
20. Citroen C4 Cactus 2014 92,90%
21. Volvo V40 2012 92,80%
22. Mazda 3 2014 92,60%
23. Benzín Vauxhall Astra 2015 92,60%
24. Alfa Romeo Giulietta 2010 91,80%
25. Volkswagen Golf diesel 2013 90,70%
26. Mercedes A-Class 2018 89,40%
27. Ford Focus 2018 88,70%
28. Peugeot 308 – 2014 87,60%
29. BMW 1 Series  diesel 2011-2019 87,00%
30. Nissan Pulsar  2014-2018 86,60%
31. Diesel Vauxhall Astra 2015 82,30%
najviac poruchové auto, Diesel Vauxhall Astra, biele auto, porucha vozidla
Najmenej percent v hodnotení v rodinných automobilov získal Diesel Vauxhall Astra.

Rebríček výkonných automobilov vo veku do 5 rokov

Poradie Značka a model Hodnotenie
1. Hyundai i40  2012 97,90%
2. Kia Optima  2016 97,30%
3. Volvo  S60  a V60  2010-2018 96,80%
4. Volvo S90 a V90 96,30%
5. Jaguar XE 2015 96,30%
6. Mercedes CLA 2013 95,90%
7. Ford Mondeo 2014 95,70%
8. BMW radu 3 2012 – 2019 94,30%
9. Audi A3 Saloon 2013 93,40%
10. Škoda Superb 2008-2015 93,20%
11. Audi A5 2016 92,80%
12. Škoda Superb 2015 92,80%
13. Audi A4 2015 92,60%
14. BMW 3 2012-2019 92,50%
15. Mazda 6 2013 91,30%
16. Toyota Avensis 2015-2018 91,20%
17. Alfa Romeo Giulia 2016 91,00%
18. Audi A4 2008-2015 90,90%
19. Volkswagen Passat 2015 89,70%
20. Mercedes C-Class  2014 87,60%
21. Insignia Vauxhall  2008-2017 85,40%
22. Jaguar XE  diesel 2015 82,60%
najviac poruchové autá, Jaguar XE diesel, biele auto, luxusné auto
Najmenej percent v hodnotení výkonných automobilov získal Jaguar XE diesel.

Rebríček pre malé SUV vo veku do 5 rokov

Poradie Značka a model Hodnotenie
1. Kia Soul 2014-2019 100%
2. Mini Countryman 2017 99,10%
3. Suzuki Vitara 2015 97,60%
4. Benzín Škoda Yeti 2009-2017 97,40%
5. Peugeot 2008 2013 97,10%
6. Škoda Yeti diesel 2009-2017 96,90%
7. Suzuki SX4 S-Cross 2013 96,90%
8. Suzuki Ignis 2017 96,50%
9. Ford Ecosport 2014 95,30%
10. Mazda CX-3 2016 95,20%
11. Nissan Juke 2010 95,20%
12. Vauxhall Mokka a Mokka X 2012 94,30%
13. Seat Arona 2017 93,60%
14. Renault Captur 2013 92,90%
15. Honda HR-V 2015 92,80%
16. Audi Q2 2016 92,40%
17. Volkswagen T-Roc 2018 86,50%
18. Jeep Renegade 2015 77,00%
najviac poruchové autá, Jeep Renegade, červené auto, Suv
Najmenej percent v hodnotení malých SUV získal Jeep Renegade.

Bez ohľadu na to, aké auto vlastníte, bude si vyžadovať pravidelnú údržbu a dokonca aj pri dôkladnej starostlivosti budete mať s vaším vozidlom z času na čas problémy. Niektoré modely automobilov sú náchylnejšie na určité poruchy, ako iné a štýl jazdy môže taktiež ovplyvniť stav vášho vozidla. Nikto nechce vlastniť poruchové autá. Preto je dôležité, aby ste si vozidlo vyhliadli, porovnali jeho vlastnosti s konkurenciou a následne sa rozhodli pre vysnené auto.

Najlepší spôsob ako si vybrať nové vozidlo je poradiť sa s odborníkom do áut.

Nové auto vs ojazdené auto
darček, červené auto, mašľa, dedenie, darovanie vozidla, nový majiteľ
Tags:

Partneri