Oplatí sa viac hybridné vozidlo alebo elektrické auto? Túto otázku si kladie množstvo ľudí a my vám ponúkame porovnanie! V tomto článku sa dozviete o všetkých výhodách a nevýhodách hybridných ale aj elektrických vozidiel a taktiež ich porovnáme s bežnými autami.
Chcete hybrid alebo elektrické vozidlo, ktoré bude šetriť vašu peňaženku a je zároveň aj ekologické ku našej planéte? Dnešná doba prináša čoraz väčší dôraz na elektrické a hybridné vozidlá a je zrejmé, že tento trend bude neustále napredovať. Elektrická revolúcia prináša množstvo nových technológii, ktorými tieto vozidlá disponujú. Veľké technologické skoky v dojazde, vo výkone motora, v spotrebe, v dizajne či v celkovej funkčnosti prichádzajú s každým novým uvedeným modelom na trh. Je to sľubný znak toho, že elektrické a hybridné vozidla sa stávajú čoraz viac dostupnými širokej verejnosti.
Veľké automobilky investujú milióny eur do výskumu týchto vozidiel a hľadajú spôsoby ako pri výrobe znížiť uhlíkovú stopu, ako znížiť nákladnosť výroby vozidiel a ako sa vyhnúť nepredvídateľnosti rastu cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach. Prechod na hybridné či elektrické vozidlá podporujú aj niektoré štáty formou dotácií alebo iných výhod.
Dnes na trh prichádza množstvo nových typov elektrifikovaných vozidiel a je potrebné si uvedomiť ich rozdiely. Kategória vozidiel „elektrické automobily a hybridy“ zahŕňa niekoľko typov vozidiel. Medzi tieto typy patria elektrické, hybridné a plug-in hybridné elektrické vozidlá.
Elektrické autá sa líšia od tradičných vozidiel tým, že sú poháňané elektromotormi, nie spaľovacími motormi. Každé elektrické vozidlo je závislé od veľkej trakčnej batérie, ktorá uchováva elektrickú energiu a tá zase poháňa elektromotor. Elektromobil sa nabíja externým zdrojom napájania to znamená, že je potrebné ho zapojiť do nabíjacej stanice alebo do elektrickej zásuvky. Počas jazdy rekuperačné brzdenie dobíja batériu elektromobilu. To znamená, že keď vodič brzdí, časť energie, ktorá by sa za normálnych okolností stratila pri brzdení, generuje elektrinu, ktorá sa ukladá do batérie a následne poháňa motor vozidla.
Elektrické autá nepotrebujú kvapalné palivo, ako je benzín alebo nafta. Tiež nepotrebujú palivové vybavenia, ako je palivové čerpadlo, vedenie alebo dokonca palivová nádrž.
Jednou z hlavných výhod elektromobilov je určite ich spotreba. Hovoríme o niekoľkonásobnom znížení spotreby, ktorá dokáže ušetriť vaše peniaze. Ide tiež o veľmi tiché vozidlá. Z hľadiska životného prostredia elektromobily zabezpečujú nulové emisie v prevádzke, čo je v dnešnej dobe pre vodičov veľmi lákavé. Ďalej prevádzka a údržba elektromobilov je lacnejšia ako u vozidiel so spaľovacím motorom. Ušetríte aj pri nákladoch za servis! V prípade elektromobilov sa celkom nevyhnete bežnej údržbe ale vyhnete sa výmene oleja, chladiacej kvapaliny, olejových filtrov a iných komponentov.
Taktiež pri elektromobiloch sa znižujú poplatky za prihlásenie vozidla. Tento poplatok je znížený až o 50 percent! Niektoré poisťovne zohľadňujú pri cene PZP aj váš typ vozidla to znamená, že cena poistenia elektromobilov bude nižšia.
Aké reakcie majú ľudia z jazdy na elektromobile? Pozrite si prehliadku vozidla Audi e-tron.
Jeho hlavnou nevýhodou pre väčšinu ľudí je nákupná cena. Tá je totiž vyššia ako pri vozidlách so spaľovacím motorom. Mnohý vodiči elektromobilov sa sťažujú na nedostatočný výkon motora a na to, že s nimi nedokážu prejsť dlhé vzdialenosti, čo však už nemusí byť pravda pri lepších a modernejších modeloch elektromobilov. S tým súvisí aj dlhá doba dobíjania vozidla, ktorá predlžuje čakanie na nabíjacích staniciach. Z hľadiska servisných nákladov bude najväčším zásahom pre vašu peňaženku určite výmena batérie, ktorej životnosť je stanovená v počte nabití. Batérie sú vysoko nákladné a ich cena môže byť v závislosti od typu elektromobilu niekoľko tisíc eur. Pri elektromobiloch so zadným pohonom chýba v prednej časti vozidla motor. Tým pádom je nižšia bezpečnosť vozidla pri čelnom náraze. Ďalej môže ísť o umiestnenie batérii, ktoré sa montujú do podlahy vozidla. Vďaka tomu dochádza k zníženiu ťažiska, čo má veľký vplyv na stabilitu, bezpečnosť a držanie vozidla na ceste.
Dôležitou otázkou je aj to, či pri vysokom záujme o elektromobily bude dostatok dobíjacích staníc, alebo či domáce zásuvky utiahnu množstvo elektromobilov a či sa cena elektriny nebude meniť.
Hybridné elektrické vozidlá sú poháňané spaľovacím motorom a elektromotorom, ktorý využíva energiu uloženú v batérii. Hybridné elektrické vozidlo nie je možné pripojiť na nabíjanie. Namiesto toho sa externá batéria dobíja rekuperačným brzdením a spaľovacím motorom. Batéria môže pomáhať s napájaním procesov a znižovať voľnobeh motora pri zastavení.
Dnešné hybridné elektrické vozidlá (HEV) sú poháňané spaľovacím motorom v kombinácii s jedným alebo viacerými elektromotormi, ktoré využívajú energiu uloženú v batériách. HEV kombinujú výhody nízkej spotreby paliva a nízkych emisií s dostačujúcim výkonom motora a ďalekým dojazdom konvenčných vozidiel. V súčasnosti je k dispozícii široká škála modelov HEV.
Aj keď sú hybridy často drahšie ako podobné bežné vozidlá, niektoré náklady je možné získať späť prostredníctvom nižšej spotreby alebo štátnych stimulov.
Ak nie ste ešte stále pripravení prejsť na plne elektrické vozidlo, tak hybrid je pre vás dokonalou možnosťou. Hybridné vozidlo nevyžaduje, aby ste nabíjali batériu, ale naopak, keď je batéria takmer vybitá, prepne sa na benzínový motor a batéria sa dobije sama. Tieto vozidlá sa taktiež vyznačujú všestrannosťou s výberom mnohých režimov pohonu. Najnovšia technológia umožňuje hybridom šikovne spravovať energiu využitím automatického prepínania medzi jazdnými režimami tak, aby vyhovovali rôznym jazdným podmienkam. To umožňuje vodičovi maximálne optimalizovať palivovú úspornosť. Pri niektorých hybridoch je možné jazdiť s nulovými emisiami. Tento režim sa spustí pri plne nabitej batérii. Oproti bežným vozidlám, hybridy kombináciou elektromotorov s benzínovým či dízlovým motorom v značnej miere znižujú emisie výfukových plynov v ovzduší.
V porovnaní s elektromobilmi sú hybridy o niečo cenovo dostupnejšie a práve hybridy sa vyznačujú tým, že dokážu prejsť dlhé vzdialenosti bez opakovaného natankovania.
Ich hlavnou nevýhodou je cena. V porovnaní s bežnými vozidlami sú omnoho drahšie a pre ich dostupnosť je dobré využiť dotáciu od štátu. Avšak nemáte záruku toho, že ju dostanete. Z hľadiska dotácie sú viac uprednostnené elektromobily a plug-in hybridy. Aj keď sú hybridné vozidlá poháňané elektromotorom aj benzínovým motorom, majú zvyčajne menší celkový výkon ako väčšina bežných automobilov. Pri jazde na dlhé vzdialenosti väčšou rýchlosťou je spotreba vysoká. Ako aj pri elektromobiloch aj pri hybridoch je veľmi nákladná výmena batérie. Pri novších modeloch hybridov sa môže výmena vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur. Poplatky za servis a údržbu sú vysoké, na základe motorov a technológii v nich. Napriek tomu, že hybridné a elektrické vozidla sú prijateľné z hľadiska emisii, z hľadiska výroby batérii sú značne neekologické. Ďalšou nevýhodou hybridných vozidiel je ich ovládateľnosť. Je to najme z dôvodu horšieho rozloženia ťažiska ako u bežných vozidiel.
Ak rozmýšľate nad kúpou jazdeného hybridu? Poradíme vám na aké veci si treba dať pozor!
Plug-in hybridné vozidlo (nazývané „PHEV“) je vozidlo, ktoré používa benzínový motor a elektromotor, ale rôznymi spôsobmi. Plug-in hybrid beží primárne na elektrický pohon poháňaný batériou. Plug-in hybrid sa nebude dotýkať vašej benzínovej nádrže, kým sa batéria úplne nevybije. Namiesto toho, aby elektrický motor a motor spolupracovali súčasne, plug-in hybrid využíva spaľovací motor ako záložný plán. Vzdialenosť, ktorú môžete prejsť s týmto vozidlom, sa často uvádza ako elektrický dojazd vozidla . Ak sa batéria úplne vybije, musí sa nabíjať pomocou elektrickej nabíjačky pretože motor nenabíja batériu plug-in hybridu. Dobitie batérie môžete vykonať bezdrôtovo alebo prostredníctvom indukčného nabíjania.
Ako pri všetkých elektrifikovaných vozidlách ich hlavnou výhodou je spotreba. Pri jazde v meste je výhodný automatický hybridný režim. Na dlhšie trasy je plug-in hybrid úplne ideálny pretože pri kombinácii pohonov dokáže prejsť aj niekoľko stoviek kilometrov. Z hľadiska ochrany životného prostredia je aj plug-in hybrid skvelou možnosťou. Netvorí totiž žiadne emisie pri jazde v elektrickom móde a pri hybridnom režime je produkcia emisii v porovnaní s bežnými autami zanedbateľná. Ako je už zvykom vo väčšine elektromobilov je automatická prevodovka. Je to najme z dôvodu lepšej spotreby ako pri manuálnom radení. Oproti hybridom sú tieto vozidlá známe vysokým výkonom motora. Pri jazde je toto vozidlo extrémne tiché.
Výrobcovia začínajú vyrábať tieto vozidlá sériovo, čo vo veľkej miere ovplyvní a zníži cenu týchto vozidiel.
Zatiaľ čo bežné hybridné automobily sú zvyčajne drahšie ako bežné vozidlá, pre plug-in hybridy sa cena môže ešte navýšiť. Väčšia časť zvýšených nákladov je spôsobená výkonnejšou, pokročilejšou batériou. Na nabíjanie batérie priamo zo siete je potrebné aj ďalšie vybavenie. Vďaka pridanej technológii a zložitosti plug-in hybridu sa kúpa zvyčajne predraží, v porovnaní s bežným hybridom.
Ďalšou nevýhodou je menší batožinový priestor vo vozidle. Je to zapríčinené väčšími batériami, ktoré zaberajú miesto. Pri plug-in hybridoch je známa aj vyššia hmotnosť vozidla. Výmena súčiastok alebo oprava komponentov vás bude stáť veľmi draho. Servisovanie takýchto vozidiel je jedna z najdrahších záležitostí, ktoré budete mať s týmito vozidlami. Veľkou nevýhodou je aj to, že bez nabíjacieho stojanu a plného využitia batérií je potenciál plug-in hybridu znížený na úroveň bežného hybridu. Stojí za to podotknúť, ak chcete nabíjať váš plug-in hybrid, budete potrebovať prístup k sieťovému napájaniu alebo rýchlej nabíjačke v blízkosti miesta, kde pravidelne parkujete.
Rovnako ako v prípade elektrických vozidiel, aj pri hybridných a plug-in hybridných vozidlách je častým strachom výdrž batérie. Ako pri každom elektrickom zariadení aj pri elektromobile, hybride, či plug-in hybride sa výkon batérie môže časom zhoršiť. To isté platí aj pre jazdu v chladnejších podmienkach, čo spôsobuje rýchlejšie vybitie batérie a tým sa skráti aj dojazd vozidla.
Slovensko patrí tiež medzi krajiny EÚ, ktoré sa snažia podporiť predaj elektromobilov. Využívajú sa na to štátne dotačné projekty, kde záujemcovia dostanú príspevok na elektrické vozidlá po splnení požadovaných podmienok. Týka sa to najme kúpy elektromobilu, plug-in hybridu či hybridu.
Prvá dotácia na Slovensku bola uskutočnená vo výške 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Bola však obmedzená na počet vozidiel, takže dotáciu nedostal každý, kto o ňu požiadal. Podmienkou získania dotácie je, aby po prihlásení zakúpeného vozidla ho žiadateľ používal najmenej 4 roky! Jednou z najdôležitejších podmienok pre získanie dotácie je aj výška predajnej ceny vozidla, ktorá bola stanovená na 50 000 € plus DPH.
Okrem toho kúpa elektrifikovaného vozidla môže mať mnoho výhod. Napríklad obdržanie špeciálnych zelených ŠPZ, ktoré vás odlíšia od bežných automobilov a zaradia vás do triedy elektrifikovaných vozidiel. Na základe toho, vám bude umožnené parkovať a dostať sa do zón s nízkymi emisiami, ako to je zavedené vo veľkých mestách.
Ak vás od kúpy elektromobilu odrádza nedostatok nabíjacích staníc, nemáte sa čoho báť! Je mnoho projektov z EÚ, ktoré podporujú výstavbu nových staníc, ale aj mestských nabíjacích parkovísk. Je len otázne, kedy tento trend zavíta aj ku nám na Slovensko. Dotácie na budovanie nabíjacích staníc majú podporiť rozšírenie sietí elektromobilov. Zároveň pri dotáciách je povinnosť, aby nabíjacie stanice umožnili nabíjanie s registráciou, čo mnohé verejné nabíjacie miesta neposkytujú. V budúcnosti sa počíta s budovaním nabíjacích staníc a parkovísk aj s investíciou miest či okresov.
Podľa výskumu ochrany životného prostredia elektromobily výrazne znižujú smog a emisie skleníkových plynov a tak v značnej miere pomáhajú odľahčiť našu planétu.
Technologický vývoj neustále napreduje a preto sa môžeme tešiť a byť v očakávaní, čo prinesie nový rok 2021 v oblasti elektrických a hybridných vozidiel.
Hľadáte vhodné havarijné poistenie pre váš automobil? Havarijná poistka prináša so sebou určité výhody, ale ...
Pri kúpe jazdeného vozidla sa môžete stretnúť s viacerými komplikáciami. Každý automobil môže totiž skrývať viacero ...
Stala sa vám autonehoda? V článku nájdete všetky podrobnosti ako dokázať nevinu!
Nástroj od Slovenskej kancelárie poisťovateľov sa vám môže hodiť v prípade, ak vám niekto spôsobil ...